Sot fillon muaji më i shkurtë i vitit

Shkurti, është muaji i dytë i vitit në kalendarin modern Gregorian dhe muaji i vetëm me më pak se 30 ditë. Shkurti ka vetëm 28 ditë në vitet e zakonshme dhe 29 ditë në vitet e brishta. Muaji shkurt ishte emëruar sipas fjalës latine ‘februum’ apo fjalës ‘februa’, bazuar në emërimin e një festivali pranveror…

Një javë plot inovacione nga teknologjia

Nga java në javë, nga një inovacion në tjetrin, bota e teknologjisë ka sjellë shumë të reja. Biznesmeni Elton Musk, na ka befasuar me shpërblimin marramendës monetar për të gjithë ata që e japin idenë më të mirë nga teknologjia për mbrojtje të ambientit. Lajmi tjetër interesant i kësaj jave që po e lëmë pas,…

Marvin Gaye, artist i ditës së sotme në Radio KFOR

Marvin Gaye, ishte zëri i bukur që përcolli mesazhe me tematikë sociale dhe dashurie, përmes muzikës së tij tek miliona njerëz nëpër botë. Përveç këngëtar, ai ishte edhe kantautor dhe producent, me aftësi të jashtëzakonshme për muzikë. Edhe pse pati një karrierë mjaft të bujshme, para se të arrinte në atë pikë, atij i është…

Udhëtojmë në Xhakartë, kryeqytetin e Indonezisë

Çdo fund javë e edhe sot, përmes Radio KFOR-it udhëtojmë në kryeqytete të ndryshme, për t’ju njohur me kultura të ndryshme si dhe karakteristika të ndryshme të atyre vendeve. Sot kemi zgjedhur që të shkruajmë për Xhakartën, një vend i përzierjes së arkitekturës perëndimore dhe asaj tradicionale Indoneziane. Xhakarta ka më shumë se 10 milionë…

Sot mund të shijoni muzikë jazz, në Prishtinë

Për të gjithë fansat e muzikës jazz dhe jo vetëm, një lajm i mirë vjen nga Prishtina, ku sot (29.01.21), në ambientet e The White Tree, do të keni mundësi të shijoni melodi të bukura të kësaj muzike, të interpretuara nga Visar Kuqi & Dukagjin Muhaxheri. Duke marr parasysh se një ngjarje e tillë organizohet…

Sfida e ngacmimeve dhe e sigurisë në internet

Bullizmi në përgjithësi por me fokus ai në internet, është një fenomen shqetësues për gjithë botën e sidomos për fëmijët. Kjo formë e ngacmimit me përdorimin e teknologjive digjitale mund të zhvillohet në mediat sociale, platforma digjitale dhe platforma të tjera online. Ky lloj bullizmi përfshin: përhapjen e gënjeshtrave ose postimi i fotove të turpshme…

Trendi i modës dhe ngjyrat e preferuara për vitin 2021

Tashmë kemi filluar vitin 2021 dhe patjetër që duam të zbulojmë më shumë rreth fushës së modës, të mësojmë se cila është moda apo ngjyrat e veshmbathjeve që do të mbizotërojnë apo do e karakterizojnë këtë vit. Për të mësuar më shumë rreth kësaj fushe, Radio KFOR-i kontaktoi dizajneren e mirënjohur të modës, Yllka Brada,…

Punëtori për fëmijë në Termokiss, me temën “Të mësojmë më shumë për kafshët”

“Një qen është një mik besnik që kupton gjithçka, por nuk mund të thotë asgjë. Avantazhi i qenit është se simpatizon dhe bashkëndjen në heshtje”, kjo është vetëm një nga thëniet e shumta që thuhen për mikun e njeriut- qenin. Për të mësuar fakte dhe karakteristika të tjera interesante për qenin, “Termokiss” nesër (30.01.21), organizon…

Rikthehet shfaqja e baletit ‘O.Taka’, në Teatrin Kombëtar të Kosovës

Shfaqja e suksesshme e baletit ‘O.Taka’, është rikthyer edhe njëherë në programin e Teatrit Kombëtar të Kosovës. Kjo shfaqje baleti do të shfaqet sot (28.01), nga ora 19:00. Shfaqja unike që trajton jetën e valltarit të famshëm Osman Taka, përcjellë emocion dhe ngërthen historinë personale të dashurisë ndaj vallëzimit. Radio KFOR-i ka zhvilluar një intervistë…