Të rejat javore në teknologji

Përmbledhjen javore në teknologji, e fillojmë me vendin që e ka internetin më të shpejtë në botë. Sipas matësit Wisevoter, Monako që ka vetëm 36 mijë banorë, ka internet me shpejtësi mesatare prej 319.59 Mbps. Pas Monakos renditen Singapori, Kili, Hong-Kongu, Zvicra, Franca, Danimarka, Rumania e Tajlanda. Ndërsa, Kosova sipas këtyre matjeve, renditet e 84-ta…

I mbushur me ngjarje kulturore edhe muaji maj

Ngjarjet kulturore vazhdojnë të jenë shoqërues të artdashësve edhe përgjatë gjysmës së muajit maj dhe në vijim mund të lexoni disa nga aktivitetet kulturore, që mund ti ndiqni gjatë ditëve në vazhdim: Sonte, nga ora 20:00, në Teatrin e Qytetit të Gjilanit, prezantohet shfaqja “Fausti” me autor dhe regji Fadil Hysaj. Në kuadër të programit…

Përmbajtja e numrit të ri, të revistës ‘4 YOU’

‘4 YOU’, është revista e vetme në Kosovë, e cila në tërësi i dedikohet të rinjve anembanë Kosovës, e cila për më shumë se 2 dekada, ju ka shërbyer promovimit të vlerave të mirëfillta të shoqërisë, siç janë: paqja, toleranca, mirëkuptimi i ndërsjellë, arsimimi, etj. Lidhur me përmbajtjen e numrit vijues të Revistës ‘4 YOU’,…

Për herë të parë në Kosovë, hapet ekspozita e Holokaustit

Sot (10.05.23), në Muzeun Kombëtar të Kosovës, nga ora 16:00 deri në orën 20:00, do të hapet ekspozita e Holokaustit, organizuar nga OJQ “Zëri i Romëve, Ashkalive dhe Egjiptianëve”, e cila synon të rrisë ndërgjegjësimin për gjenocidin që tronditi botën. Më shumë detaje rreth kësaj ngjarjeje, për Radio KFOR-i tregoi zyrtarja për informim dhe marrëdhënie…

“Dita e Evropës”, festë e bashkëpunimit evropian

Çdo vit më 9 maj, festohet ‘Dita e Evropës’, në të gjithë Bashkimin Evropian. Kjo datë shënohet si kujtim për historinë e krijimit të Bashkimit Evropian dhe simbolizon bashkëpunimin dhe solidaritetin e shteteve anëtare të BE-së. Historia e ‘Ditës së Evropës’, daton që nga viti 1950, kur atë kohë Ministri i Jashtëm i Francës, Robert…

Situata momentale me CoViD-19, në Kosovë

Siç njofton Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK), gjatë 24 orëve të fundit, nga 10 testime, janë shënuar 3 raste të infektimeve me CoViD-19. Numri i rasteve aktive në mbarë vendin, është 21 persona. Sipas IKSHPK-së, gjatë 24 orëve të fundit, nuk njoftohet për ndonjë rast të humbjes së jetës, si pasojë e…