Së shpejti fillon çerekfinalja e kupës së Kosovës

Javën e kaluar në ambientet e Federatës së Futbollit të Kosovë, është hedhur shorti për ekipet çerek finaliste, për kupën e Kosovës. Skuadrat që luajnë në këtë fazë kanë mësuar emrat e kundërshtarëve. Ndeshja derbi në këtë rreth, është ajo në mes të Prishtinës dhe Ballkanit, por që nuk duhet lënë anash as takimi mes…

OSCAR 2023: Lista e plotë e fituesve

Mbrëmë (12.03.23) në Teatrin Dolby, në Los Anxhelos filloi ceremonia e ndarjes së çmimeve OSCAR, e cila u përmbyll në orët e para të mëngjesit të sotëm, me kohë lokale dhe ishte ky edicioni i 95-të me radhë. Fituesi i madh i kësaj ceremonie, ishte filmi ‘Everything Everywhere All At Once’, i cili morri 7…

Marsi vazhdon të ofroj filma të mrekullueshëm

Edhe muaji mars do të jetë i mbushur me premiera filmike, me histori interesante të interpretuara nga artistë të mëdhenj, të Hollywood-it. Në vijim ju sjellim listën e filmave që publikohen së shpejti: Filmi ‘The Siege’ – Data e publikimit: 14 mars Filmi ‘65’ – Data e publikimit: 17 mars Filmi ‘Shazam! Fury of the…

Fakte interesante!

A keni ditur se në planetin Uran, bie shi me diamante!? Zemra juaj rreh rreth 115 mijë herë, çdo ditë. Trupi i njeriut përbëhet nga rreth 37 trilion qeliza. Sot, do të mësoni më shumë fakte interesante apo  informacione interesante që mund të ju duhen për të filluar një bisedë në shoqëri apo në familje.…

Dita e sotme, ndërgjegjësim për mbrojtjen e shëndetit publik

Disa probleme shtëpiake rregullohen shpejtë dhe nuk kanë nevojë për intervenimin e një profesionisti, disa të tjera, mund të duken të lehta për tu rregulluar, por shpejt mund të kalojnë në një makth. Prandaj hidraulikët profesionistë, që punojnë në sistemin e tubave, rezervuarëve, pajisjeve dhe aparateve të tjera të nevojshme për furnizimin me ujë, ngrohjen…

Të rejat javore në teknologji

Përmbledhjen javore në fushën e teknologjisë, këtë herë e fillojmë me kompaninë Microsoft, e cila aktualisht është e fokusuar në inteligjencën artificiale. Javën që vjen, më saktësisht më 16 mars, kompania do të organizojë ngjarjen “Future of Work with AI”, ku do të shpalosë synimet që ka për zhvillimin e inteligjencës artificiale. Po me inteligjencën…