Trendet e veshjeve ‘Pranverë-2021’

Moda është një shprehje estetike, që përfaqëson shumë më tepër se veshje të përditshme. Edhe pse pothuajse gjithë bota ndodhet në periudhë pandemie, trendet e veshjeve vazhdojnë të jenë të ndryshme dhe njerëzit ndjekin dhe inspirohen për pamjen e tyre të jashtme vazhdimisht. Radio KFOR-i zhvilloi një intervistë me disenjatoren e modës, Valdete Mustafa, e…

Majlinda Kelmendi fiton medalje të bronztë, në Tel Aviv

Kampionia nga Peja, Majlinda Kelmendi, ka fituar medaljen e bronztë në garat e xhudos Grand Slamin, që po mbahen në Tel Aviv. Deri në gjysmëfinale, Majlinda kishte shënuar dy fitore të vështira, thuhet në njoftimin e Komitetit Olimpik të Kosovës, përmes një njoftimi në Facebook. Ndër të tjera në këtë njoftim thuhet gjithashtu se, xhudistja…

Premierat e filmave për javën e ardhshme

E larmishme është lista e filmave që do të shfaqen premierë gjatë ditëve në vazhdim. Si rëndom është Radio KFOR-i, i cili ju sjell listën e filmave premierë, në vazhdim: Filmi ‘The Killing of Two Lovers’ – Data e publikimit: 23 shkurt Filmi ‘Tom and Jerry’ – Data e publikimit: 26 shkurt Filmi ‘My Zoe’…

Sot shënohet ‘Dita Ndërkombëtare e Gjuhës Amtare’

Data e sotme (21 shkurt), është e veçantë për të gjithë popujt, sepse pikërisht në këtë datë shënohet ‘Dita Ndërkombëtare e Gjuhës Amtare’, e cila tregon rëndësinë e shumëllojshmërisë dhe varietetin e gjuhëve në mbarë botën. Se cila është rëndësia e gjuhës amtare dhe sa të kujdesshëm duhet të jemi në ruajtjen e saj, për…

Nicole Scherzinger – artisja e sotme në Radio KFOR

Nicole Elikolani Prescovia Scherzinger, ka lindur më 29 qershor, 1978 në Hawaii, por është rritur në Luisville, ku ishte zhvendosur në moshën 6 vjeçare, bashkë me nënën e saj, pas shkurorëzimit të prindërve. Ajo ka ndjekur shkollën e lartë të artit, për të vazhduar më pas studimet në Universitetin “Wright State”, në Dayton të Ohio’s.…

Shënohet sot “Dita Botërore e Drejtësisë Sociale”

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara, më 26 nëntor të vitit 2007, vendosi që data e sotme, 20 shkurti të shënohet si “Dita Botërore e Drejtësisë Sociale”. Kjo ditë shënohet për të mbështetur përpjekjet e një zhvillimi të qëndrueshëm, çrrënjosjen e varfërisë, promovimin e punësimit të plotë, punës së denjë, mbrojtjes sociale universale, barazisë…

Frutat, shëruesit natyral që duhet të jenë pjesë e përditshmërisë suaj

Frutat janë ushqimet magjike natyrale që duhet të përfshihen në dietën e secilit njeri, për të pasur një jetë të shëndetshme dhe për të mënjanuar problemet shëndetësore. Përfitimet shëndetësore që sjellin frutat janë të shumëfishta. Përveç vetive të shumta që përmbajnë, frutat janë edhe ëmbëlsues natyral që mund të zëvendësojnë marrjen e sheqerit natyral nga…