Të rejat teknologjike të kësaj jave

Edhe këtë javë shkenca dhe teknologjia nuk ka dështuar të na befasojë me të rejat që na i ka sjellë. Tashmë qasja në hapësirë do të jetë e mundur përmes dronëve, ndërsa hartës së yjeve i janë shtuar edhe një milion galaktika të reja. Në vijim të artikullit gjeni arritjet e kësaj jave në teknologji:…

Filmat premierë që lansohen javën e ardhshme

Janë të shumta premierat e filmave që do të na shoqërojnë gjatë ditëve të ardhshme, të këtij fundviti, filma këta të zhanreve të ndryshme, si komedi, aksion, fantastikë-shkencorë, dramë, etj. Poshtë lajmit mund të gjeni listën e plotë të filmave që pritet të shfaqen premierë në kinematë në SHBA, gjatë javës së ardhme: Filmi ‘Breaking…

Magjia e ushqimit të festave të fundvitit

Festat e fundvitit sjellin gëzim tek të gjithë ne, shpirti festiv kalon nga një njeri tek tjetri përmes dritave vezulluese, përmes bredhit e gjithashtu edhe nga ushqimi i shijshëm që karakterizon këtë periudhë të vitit. Por, ëmbëlsirat janë ato të cilat më së shumti i konsumojmë gjatë këtyre festave, e më së miri për kërkesat…

Artisja e ditës së sotme në Radio KFOR, Beyonce

Diva e kohëve moderne, një ndër vokalet më unike që ka njohur skena muzikore e gjithashtu një inspirim për të gjithë, kjo është artisja ditës së sotme në Radio KFOR, Beyonce Knowles-Carter. E lindur dhe e rritur në Hjuston të Teksasit, Beyonce,  ishte pjesë e shumë garave të këndimit dhe të vallëzimit, qysh nga mosha…

Shënohet sot ‘Dita Ndërkombëtare e Neutralitetit’

Me rritjen e numrit të konflikteve dhe luftërave në botë, Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara, në vitin 2017, vendosi që data e sotme, 12 dhjetori, të shënohet si “Ditë Ndërkombëtare e Neutralitetit”, e cila do të promovojë rëndësinë e marrëdhënieve paqësore, miqësore dhe reciprokisht të dobishme midis vendeve të ndryshme të botës. Kur…