Këtë javë fillon ‘Festivali Mjedisor për Prosperitet të Përbashkët – ENTROPY’

Nga data 4 deri më 10 shkurt, Kino ARMATA në Prishtinë do të jetë nikoqire e edicionit të parë të “Festivali Mjedisor për Prosperitet të Përbashkët – ENTROPY”, që organizohet nga organizata joqeveritare – Fondacioni Jeshil.  Për të mësuar më shumë rreth këtij festivali, Radio KFOR-i ka kontaktuar me Specialisten e Komunikimit dhe Ndërgjegjësimit në…

Sportistët të bashkuar në luftën kundër pandemisë, bëjnë thirrje për respektim të masave anti-CoViD

Personalitete të njohura të fushës së sportit i janë bashkuar fushatës së vazhdueshme të Radio KFOR-it për respektimin e masave anti-CoViD, në mënyrë që së bashku të triumfojmë kundrejt kësaj pandemie, e cila ka izoluar thuajse tërë botën tash e një vit. I njohuri për rekordet Guinness në gjuajtjen e topit me kokë, zhongleri Agim…

Duhani vret!

Sëmundjet që lidhen me pirjen e duhanit po na rrëmbejnë anëtarët e dashur të familjes dhe miqtë tanë me një shpejtësi alarmante. Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, 6 milionë të rritur vdesin çdo vit nga shkaqet e lidhura me duhanin. Lidhur me këtë temë, Radio KFOR-i kontaktoi, Dr. Hevzi Ademaj, i cili tha: “Duhanpirësit afatgjatë…

Sot fillon muaji më i shkurtë i vitit

Shkurti, është muaji i dytë i vitit në kalendarin modern Gregorian dhe muaji i vetëm me më pak se 30 ditë. Shkurti ka vetëm 28 ditë në vitet e zakonshme dhe 29 ditë në vitet e brishta. Muaji shkurt ishte emëruar sipas fjalës latine ‘februum’ apo fjalës ‘februa’, bazuar në emërimin e një festivali pranveror…

Një javë plot inovacione nga teknologjia

Nga java në javë, nga një inovacion në tjetrin, bota e teknologjisë ka sjellë shumë të reja. Biznesmeni Elton Musk, na ka befasuar me shpërblimin marramendës monetar për të gjithë ata që e japin idenë më të mirë nga teknologjia për mbrojtje të ambientit. Lajmi tjetër interesant i kësaj jave që po e lëmë pas,…

Marvin Gaye, artist i ditës së sotme në Radio KFOR

Marvin Gaye, ishte zëri i bukur që përcolli mesazhe me tematikë sociale dhe dashurie, përmes muzikës së tij tek miliona njerëz nëpër botë. Përveç këngëtar, ai ishte edhe kantautor dhe producent, me aftësi të jashtëzakonshme për muzikë. Edhe pse pati një karrierë mjaft të bujshme, para se të arrinte në atë pikë, atij i është…

Udhëtojmë në Xhakartë, kryeqytetin e Indonezisë

Çdo fund javë e edhe sot, përmes Radio KFOR-it udhëtojmë në kryeqytete të ndryshme, për t’ju njohur me kultura të ndryshme si dhe karakteristika të ndryshme të atyre vendeve. Sot kemi zgjedhur që të shkruajmë për Xhakartën, një vend i përzierjes së arkitekturës perëndimore dhe asaj tradicionale Indoneziane. Xhakarta ka më shumë se 10 milionë…

Sot mund të shijoni muzikë jazz, në Prishtinë

Për të gjithë fansat e muzikës jazz dhe jo vetëm, një lajm i mirë vjen nga Prishtina, ku sot (29.01.21), në ambientet e The White Tree, do të keni mundësi të shijoni melodi të bukura të kësaj muzike, të interpretuara nga Visar Kuqi & Dukagjin Muhaxheri. Duke marr parasysh se një ngjarje e tillë organizohet…

Sfida e ngacmimeve dhe e sigurisë në internet

Bullizmi në përgjithësi por me fokus ai në internet, është një fenomen shqetësues për gjithë botën e sidomos për fëmijët. Kjo formë e ngacmimit me përdorimin e teknologjive digjitale mund të zhvillohet në mediat sociale, platforma digjitale dhe platforma të tjera online. Ky lloj bullizmi përfshin: përhapjen e gënjeshtrave ose postimi i fotove të turpshme…