Premierat e filmave për javën e ardhshme

E pasur do të jetë edhe java e ardhshme me filma të llojllojshëm, të zhanreve të ndryshme, të cilët po ashtu sjellin aktorë të njohur botëror. Si çdo javë, Radio KFOR-i ju sjellë listën me titujt e këtyre filmave të rinj dhe datat e lansimit të tyre: Filmi: ‘Nobody’ – Data e publikimit: 26 mars,…

Dështime dhe masa të reja për sigurinë online

Java që sapo e kemi lënë pas, ka sjellur dështime por edhe ‘përforcime’ teknologjike, për ta bërë internetin një vend më të sigurt për të gjithë. Prodhuesi më i madh në botë i çipave kompjuterikë Samsung, ka paralajmëruar një “çekuilibër serioz” dhe kjo vjen pas një mungese globale të çipave. Bashkë me këtë, vjen edhe…

Bëhu krenar me buzëqeshjen tënde

Sot, në ‘Ditën Botërore të Shëndetit Oral’, Federata Botërore e Stomatologjisë është duke u përqendruar në rëndësinë e shëndetit oral për shëndetin e përgjithshëm, sepse një shëndet i mirë oral mund t’ju ndihmojë të jetoni një jetë më të gjatë dhe më të shëndetshme. Tema e lansuar për këtë ditë edhe për tre vitet e…

Nesër fillon “Java e Frankofonisë në Kosovë”

Data e sotme, 20 Mars, është e rezervuar për shënimin e “Ditës së Gjuhës Frënge”, e cila ka për qëllim që të vë në pah shtrirjen gjeografike dhe pasqyrimin e kulturës frënge në botë. Një adresë ku mund të mësojnë të gjithë gjuhën dhe kulturën frënge, është Aleanca Franceze në Prishtinë, e cila nga nesër,…

Si dhuratë sot, fëmijëve lexoni një tregim

Sot shënohet “Dita Botërore e Tregimeve”, ndërsa kjo ditë për herë të parë u shënua më 20 mars të vitit 1991, në Suedi. Duke parë nevojën e promovimit të tregimeve verbale, më vonë, shënimi i kësaj dite filloi të shënohet edhe në vende të tjera të botës. Leximi i tregimeve, është një pasuri në vete…

Ata që kanë mundësi, le të merren më shumë me bujqësi

Në çdo pjesë të botës, produktet e bëra nga mielli sigurojnë ushqim të përditshëm për miliarda njerëz. Për të festuar rëndësinë globale të miellit në jetën tonë të përditshme, “Muzeu Botëror i Miellit”, ka themeluar edhe “Ditën Botërore të Miellit”, e cila shënohet çdo vit me datën 20 Mars. Radio KFOR-i me këtë rast kontaktoi…

Tarkan – Artisti i ditës së sotme në Radio KFOR

Tarkan Tevetoğlu, i njohur për publikun me nofkën Tarkan, është njëri ndër artistët më të mëdhenj që ka prodhuar industria muzikore turke. Që nga fillimi i viteve të 90-ta, Tarkan ka qenë ndër figurat më të njohura të muzikës pop në Turqi, Evropë dhe në Azinë Perëndimore. Albumi i tij debutues doli në treg në…

Hitet më të reja në Radio K4

Se muzika e mirë ndikon pozitivisht në disponimin e të gjithëve, këtë fakt e dinë të gjithë e sidomos dëgjuesit e Radio KFOR-it, stafi i të cili mundohet që këtë disponim të mirë, të ju ofrojë gjithmonë dëgjuesve, përmes emisioneve të njëpasnjëshme argëtuese si dhe përmes muzikës. Në vijim sjellim këngët premierë, të cilat i gjeni…