Të rejat javore në teknologji

Përmbledhjen javore teknologjike e nisim me të rejat e WhatsApp, që është duke u bërë ambient më i sigurt për përdoruesit. Aplikacioni ka lansuar disa veçori të reja privatësie, përfshirë një opsion për bllokimin e statusit online. Funksioni i ri bën të mundur dërgimin e mesazheve, ndërsa përdoruesi duket se është offline. Aplikacioni sjell një…

Dita Ndërkombëtare e Rinisë

Shënimi i ‘Ditës Ndërkombëtare të Rinisë’, ka për qëllim kremtimin e kontributeve të të rinjve, në parandalimin dhe transformimin e konfliktit si dhe gjithë përfshirjen rinore, drejtësinë sociale dhe paqen e qëndrueshme për të rinjtë. Prandaj, Asambleja e Përgjithshme e OKB-së përmes një rezolute të posaçme ka vendosur datën e sotme, 12 gushtin, në shënimin…

Gjendja momentale me COVID-19

Situata me COVID-19, vazhdon të jetë shqetësuese, duke llogaritur numrin e të infektuarve, që është në rritje e sipër. Me këtë rast, Ministri i Shëndetësisë, Dr. Rifat Latifi, u ka bërë thirrje të gjithëve që të vaksinohen kundër COVID-19: “Këtë mbijetesë po e vazhdojmë edhe tash, në valë të re të COVID-19 që po vazhdon…

Fakte interesante!

Në këto ditë të nxehta gushti do ju sjellim freski me disa fakte interesante dhe argëtuese nga fusha të ndryshme të jetës. Disa prej tyre mund të duken të pabesueshme, por se janë dëshmuar se janë të vërteta. Kulla Eifel mund të jetë deri në 15 cm më e lartë gjatë stinës së verës, për…

Sunny Hill Festival fillon sot!

Dua Lipa, J Balvin, Diplo, Skepta, AJ Tracey, Diplo, Elvana Gjata, Burak Yeter, Mahmood, Regard, Kida dhe Ledri Vula, janë vetëm disa nga emrat që do të pushtojnë skenën madhështore të këtij edicioni të Sunny Hill Festival. Për katër ditë me radhë, duke filluar nga data e sotme, 4 gusht si dhe përgjatë datave 5,…

Këngët e reja në Radio K4

Sikurse çdo fundjavë, edhe sot Radio KFOR-i ju njeh me këngët premierë dhe sot do e veçojmë singlin më të ri nga Ricky Martin, të cilën e ka emërtuar ‘Acido Sabor’, pastaj një këngë të re, na e ka sjellë edhe Demi Lovato, të titulluar ‘Substance’. Një këngë tjetër që mund ta dëgjoni në Radio…

Pas 35 vitesh, rihapet Observatori i Prishtinës

“Qielli nuk ka kufij dhe ju inkurajoj të gjithëve që të ëndërroni gjëra të mëdha dhe që pasioni t’ju udhëheq në rrugën jetësore”, kështu u shpreh sot (14.07.22), Përfaqësuesja Speciale e Sekretarit të Përgjithshëm (PSSP) dhe njëherit Shefe e UNMIK-ut, Znj. Caroline Ziadeh, në fjalimin e saj, të hapjes solemne historike të Observatorit të Prishtinës.…

Këngët premierë në Radio KFOR

Radio KFOR-i edhe këtë fundjavë ju njeh me këngët më të reja, që janë lansuar premierë. Do të veçojmë bashkëpunimin e Elvana Gjatës me Dhurata Dorën, këngën e titulluar ‘Gajde’. Ka pasur edhe bashkëpunime të tjera, siç ishte edhe kënga më e re nga Tayna dhe Azet, si dhe Ledri Vula dhe Adrian Bujupi. Më…

Bind Reka, flet për edicionin II-të, të konferencës së teknologjisë ‘Growth Tank’

Programi i mëngjesit, në Radio KFOR sot, përveç tjerash, vëmendje i kushtoi edhe njërës prej konferencave më të mëdha të teknologjisë në rajon ‘Growth Tank’, përmes bisedës së zhvilluar në studio me Drejtorin Kreativ të Agjencisë Dixhitale të Marketingut ‘Growzilas’, z. Bind Reka. “Ky është edicioni i dytë, i cili mbledh ekspertë vendor dhe ndërkombëtar,…