Sot shënohet “Dita e Përafrimit të Numrit π”, numër pa të cilin figurat gjeometrike nuk do të mund të llogariteshin

Data 22 korrik, i është ndarë shënimit të “ Ditës së Përafrimit të Numrit π”. Një numër që gjenë shumë përdorime e është i pashmangshëm në llogaritjet e madhësive të ndryshme gjeometrike. Ligjëruesi në Departamentin e Matematikës në Universitetin e Prishtinës, profesor Ramadan Limani, në një intervistë për Radio KFOR-in tregon për rëndësinë që ka…

Sot hapet panairi veror në Deçan

Për të gjithë ata që do të vizitojnë sot (19.07.19) Deçanin, ky qytet sot do të jetë nikoqir i aktiviteteve të organizuara për diasporën “Ditët e Diasporës 2019”.  Panairi në fjalë do të fillojë sot, rreth orës 16:00 dhe do të vazhdoj edhe nesër në qendër të kësaj komune, saktësisht në sheshin “Mentor Tolaj”. Ky…

Artisiti serb Vladimir Miladinovic hap ekspozitë në kinemanë “Lumbardhi” në Prizren

Fondacioni Lumbardhi do të prezentoj sonte ekspozitën “KINO”, si pjesë të procesit të ndërtimit dhe interpretimit të arkivit të kinemasë Lumbardhi. Kjo ekspozitë është realizuar nga artisiti i pavarur Vladimir Miladinovic, që njëherit është edhe rezident i Arkivit UAL dhe Qendrës së Koleksioneve Speciale si hulumtues i arkivit të Stanley Kubrick. Z. Miladinovic përmes ekspozitës…

“Re:Form” ofron maratonë muzike e qejfi në Badovc

Organizimi tradicional “Re:Form”, tashmë po vjen me edicionin e tij 3-të, ditë e natë me muzikë dhe qejf në hapsirë të hapur me pamjen përrallore të Badovcit. “Re:Form” në këtë edicion do të mirpresë publikun në një maratonë muzike e qejfi. Që muzika të jetë në nivelin më të lartë, organizatorët kanë zgjedhur një formacion…

Në Prizren po vazhdon ‘Panairi i Librit Prizreni 2019’

Qyteti i Prizrenit është pasuruar me tituj të fundit të letërsisë vendore dhe asaj botërore, përmes organizimit të ‘Panirit të Librit Prizreni 2019’. Në qendër të qytetit të Prizrenit, afër shadërvanit ‘Panairi i Librit’, do të mirëpres lexuesit deri me datën 21 korrik të këtij viti, nga ora 09:00 deri në orën 20:00. Botimet ‘Akropoli…

Festë për 9-të vjetorin e “Kosovo 2.0”

Nesër (18.07.19) “Kosovo 2.0” feston nëntë vjetorin e themelimit dhe me këtë rast të ftuar janë të gjithë që dëshirojnë të festojnë ditëlindjen bashkë me stafin e saj. ‘Kosovo 2.0‘ së fundi kanë publikuar platformën më të re të transmetimit ‘podcast‘ dhe pёrmes kёtij formati argёtues dhe inovativ, “Kosovo 2.0” ka sjellur artikujt mё afёr…

Përfundon sonte edicioni i katërt i ‘MuralFest’

Pas shumë aktiviteteve Festivali i Muraleve ‘Muralfest’, do të përfundoj sot (17.07.19). Moto e këtij festivali këtë vit, ishte ‘Me art për tolerancë’ dhe solli artin vizuel duke pikturuar murale të ndryshme të qyteteve në Ferizaj dhe Prizren. Me aktivitete gjithpërfshirëse për artistët e rinj, ky festival po ashtu ka kontribuar në zhvillimin kulturor të…