Historia e pemës së Krishtlindjeve – bredhit

Gjatë stinës së dimrit nuk ka gjelbërim, por pema e Krishtlindjeve është përjetësisht e gjelbër dhe ajo simbolizon pikërisht jetën dhe fuqinë jetësore. Tradita e vërtetë e pemës së Krishtlindjes, mund të gjurmohet në Gjermaninë e shekullit të 16-të, ku të krishterët filluan të dekoronin pemët ose nëse koha ishte e vështirë, ndërtonin pirgje të thjeshta…

Art Abazi së shpejti publikon albumin e ri

Këngëtari i njohur Art Abazi, pas shumë projekteve muzikore të suksesshme, në këtë fund vit ka përgatitur surpriza të shumta për fansat e tij. Për të mësuar më shumë rreth albumit dhe këngëve të reja, Radio KFOR-i zhvilloi një bisedë me këngëtarin Art Abazi, i cili na tregoi më shumë rreth projekteve që do të…

Dhuratat më të mira në prag të Krishtlindjeve

Dhuratat janë forma më e mirë e falënderimit, mirënjohjes dhe kujdesit ndaj dikujt. Në raste të shumta të gjithë ne ndihemi mirë kur familjarët, miqtë apo kolegët na nderojnë dhe falënderojnë në ndonjë formë përmes dhuratave apo thjeshtë një kartoline. Në prag të festave pas një viti shumë të rëndë për të gjithë, mendoni për…

Shënohet sot ‘Dita Ndërkombëtare e Solidaritetit Njerëzor’

20 dhjetori shënon ‘Ditën Ndërkombëtare të Solidaritetit Njerëzor’, si një prej vlerave më fondamentale që duhet të përcaktojë raportet mes njerëzve, veçanërisht në këtë kohë pandemie, aspak të lehtë. Për ta shënuar këtë ditë, Radio KFOR-i ka kontaktuar vullnetaren 23 vjeçare nga Gjilani, Miranda Veseli, e cila pak ditë më parë ka fituar çmimin ‘Vullnetarja…

Filmat më të mirë të Krishtlindjeve

Për të shpërqendruar vëmendjen tonë nga ngjarjet që e përshkuan vitin 2020, shpesh herë ngushëllimin më të mirë e gjejmë tek filmat tanë të preferuar, që i përkasin zhanreve që ne i pëlqejmë dhe me kastë aktorësh që ne i duam. Meqenëse jemi shumë pranë festave, ato nuk do të kishin kuptim po të mos…

Përmes një donacioni KFOR-i ndihmon shkollën ‘Lidhja e Prizrenit’ në Pejë

Misioni i KFOR-it po vazhdon edhe më tej t’ju dalë në ndihmë të gjithë njerëzve në Kosovë, veçanërisht të rinjve, duke dhuruar donacione të shumta për institucionet shkollore në komuna të ndryshme, me qëllim të përmirësimit të infrastrukturës dhe cilësisë së arsimit në Kosovë. Të premten (18.12.20), përfituese e donacionit të radhës ka qenë Shkolla…