Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 8 shkurt, të vitit 2001, Katy Perry, e cila në atë kohë ishte vetëm 16 vjeçe, publikoi albumin me emrin e saj të vërtetë ‘Katy Hudson’. – Me 8 shkurt, të vitit 2015, këngëtari britanik Sam Smith, fitoi katër çmime Grammy në Amerikë, përfshirë çmimet prestigjioze për ‘Këngën e vitit’, për këngën e…

Kurseni energjinë elektrike!

Energjia elektrike mund të kursehet në mënyra shumë efikase, ato mund ti aplikojmë në punë, në shtëpi si dhe në çdo ambient që ne ndodhemi. E që të kursejmë rrymën, ekspertët na rekomandojnë disa këshilla, të cilat mund ti lexoni më poshtë lajmit: –  Bojlerin ta lëmë të ndezur vetëm gjatë natës, saktësisht pas orës…

Kinematografia, mjet ndikimi dhe argëtimi për masën

Domosdoshmëria për të krijuar lidhje me qarqe të gjera të shoqërisë, ka bërë që njerëzit të mendojnë për krijimin e kanaleve komunikuese. Prandaj, masmediat janë pjesë përbërëse e jetës së qytetarëve dhe depërton në jetën e tyre, përmes mjeteve të komunikimit masiv, pasi që aktualisht fushat civile dhe politike u japin atyre një mundësi të…

Bibliotekat, institucione edukuese dhe inspiruese

Biblioteka është institucion kulturor që edukon, informon, mirëmban dhe ruan mijëra tituj, me qëllim që t’i vë në dispozicion të njerëzve, për ti lexuar, hulumtuar dhe studiuar tituj të shumtë. Përfitimet e të shkuarit në bibliotekë janë të shumëfishta, pasi që ato ndihmojnë në ndërtimin dhe zhvillimin tonë profesional e intelektual. Kosova ka mbi 35…

Edhe për Nutella, ka ditë botërore

‘Dita Botërore e Nutella-s’ u themelua më 5 shkurt, të vitit 2007, nga Sara Rosso, një blogere amerikane dhe entuziaste për Nutella. Znj. Rosso e donte aq shumë shijen e Nutellës, sa që mendoi se ky krem i ëmbël meritonte një ditë botërore, një ide që të gjithë fansat e Nutellës e pëlqyen shumë dhe…

Të rejat javore në teknologji

Përmbledhjen javore, e fillojmë me të rejat nga kompania Apple. Gjiganti teknologjik duket se është duke punuar në një version tjetër të iPad-it të saj, i cili pritet të del në treg në vitin 2024. Analisti Ming-Chi Kuo ka thënë, javën që po e lëmë pas, se “një dizajn krejtësisht i ri i iPad-it të…

Paqja nuk mund të mbahet me forcë, ajo mund të arrihet vetëm me mirëkuptim

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara më 21 dhjetor, të vitit 2020, ka shpallur datën e sotme 4 shkurt ‘Ditë Ndërkombëtare të Vëllazërisë Njerëzore’. Një nga qëllimet e shënimit të kësaj dite, është arritja e bashkëpunimit ndërkombëtar në zgjidhjen e problemeve ndërkombëtare, duke përfshirë promovimin dhe inkurajimin e respektimit të të drejtave të njeriut…