Marsi vazhdon të ofroj filma të mrekullueshëm

Edhe muaji mars do të jetë i mbushur me premiera filmike, me histori interesante të interpretuara nga artistë të mëdhenj, të Hollywood-it. Në vijim ju sjellim listën e filmave që publikohen së shpejti: Filmi ‘The Siege’ – Data e publikimit: 14 mars Filmi ‘65’ – Data e publikimit: 17 mars Filmi ‘Shazam! Fury of the…

Fakte interesante!

A keni ditur se në planetin Uran, bie shi me diamante!? Zemra juaj rreh rreth 115 mijë herë, çdo ditë. Trupi i njeriut përbëhet nga rreth 37 trilion qeliza. Sot, do të mësoni më shumë fakte interesante apo  informacione interesante që mund të ju duhen për të filluar një bisedë në shoqëri apo në familje.…

Dita e sotme, ndërgjegjësim për mbrojtjen e shëndetit publik

Disa probleme shtëpiake rregullohen shpejtë dhe nuk kanë nevojë për intervenimin e një profesionisti, disa të tjera, mund të duken të lehta për tu rregulluar, por shpejt mund të kalojnë në një makth. Prandaj hidraulikët profesionistë, që punojnë në sistemin e tubave, rezervuarëve, pajisjeve dhe aparateve të tjera të nevojshme për furnizimin me ujë, ngrohjen…

Të rejat javore në teknologji

Përmbledhjen javore në fushën e teknologjisë, këtë herë e fillojmë me kompaninë Microsoft, e cila aktualisht është e fokusuar në inteligjencën artificiale. Javën që vjen, më saktësisht më 16 mars, kompania do të organizojë ngjarjen “Future of Work with AI”, ku do të shpalosë synimet që ka për zhvillimin e inteligjencës artificiale. Po me inteligjencën…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Më 11 mars, të vitit 2008, fëmijët binjakë të çiftit Jennifer Lopez dhe Marc Anthony, Maximilian David dhe Emme Maribel, bënë paraqitjen e tyre të parë publike për revistën “People”. Fotografia ekskluzive e tyre ishte shitur për 6 milionë dollar, duke u shndërruar në fotografinë më të shtrenjtë të fëmijëve të shitur për ballina…

Këngët premier në Radio KFOR

Radio KFOR-i ju sjellë edhe këtë javë këngët më të reja, të publikuara zyrtarisht sot (11.03.23). Këngët premierë, mund ti dëgjoni në Radio KFOR dhe më poshtë lajmit mund të njiheni me artistët të cilët kanë publikuar këngët e tyre: Eliza Rose – Better Love Macklemore Ft. Collett – No Bad Days Rexxie & Ajebo…

10% e popullatës në botë, preken nga sëmundje të veshkave

Me kampanja të shumta botërore sot (09.03.23), komuniteti global shënon ‘Ditën Botërore të Veshkave’. Në këtë ditë dhe përgjatë gjithë muajit mars, organizohen aktivitete të ndryshme për të rritur ndërgjegjësimin për rëndësinë e shëndetit të këtyre organeve dhe rëndësinë e kontrolleve  rutinë për veshkat. Sipas hulumtimeve, 1 në 10 persona në mbarë botën, vuan nga…