Edhe për Nutella, ka ditë botërore

‘Dita Botërore e Nutella-s’ u themelua më 5 shkurt, të vitit 2007, nga Sara Rosso, një blogere amerikane dhe entuziaste për Nutella. Znj. Rosso e donte aq shumë shijen e Nutellës, sa që mendoi se ky krem i ëmbël meritonte një ditë botërore, një ide që të gjithë fansat e Nutellës e pëlqyen shumë dhe…

Të rejat javore në teknologji

Përmbledhjen javore, e fillojmë me të rejat nga kompania Apple. Gjiganti teknologjik duket se është duke punuar në një version tjetër të iPad-it të saj, i cili pritet të del në treg në vitin 2024. Analisti Ming-Chi Kuo ka thënë, javën që po e lëmë pas, se “një dizajn krejtësisht i ri i iPad-it të…

Paqja nuk mund të mbahet me forcë, ajo mund të arrihet vetëm me mirëkuptim

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara më 21 dhjetor, të vitit 2020, ka shpallur datën e sotme 4 shkurt ‘Ditë Ndërkombëtare të Vëllazërisë Njerëzore’. Një nga qëllimet e shënimit të kësaj dite, është arritja e bashkëpunimit ndërkombëtar në zgjidhjen e problemeve ndërkombëtare, duke përfshirë promovimin dhe inkurajimin e respektimit të të drejtave të njeriut…

Këngët më të reja në Radio KFOR

Java e parë e muajit shkurt, ishte mjaft e pasur me premiera muzikore, si nga repertoari ndërkombëtar ashtu edhe nga ai vendor. Më poshtë këtij lajmi, mund të gjeni këngët premierë, të cilat mund ti dëgjoni në Radio KFOR: Yll Limani – Ulu Mc Kresha & Lyrical Son Ft. Dafina Zeqiri – Süße Ella Mai…

Kampanjën e kinematografisë në Radio KFOR, e hapim me regjisorin, Kushtrim Koliqi

Në kuadër të kampanjës së kinematografisë, që ka filluar në Radio KFOR, që i dedikohet kinematografisë, i ftuar ishte regjisori, Kushtrim Koliqi. Në një bisedë me gazetaren/moderatoren Trendelina Duli, z. Koliqi për dëgjuesit e Radio KFOR-it, ndau rrugëtimin e tij profesional si regjisor, duke treguar edhe fillimet e tij drejt këtij rrugëtimi: “Ka shumë faktorë…

Frymëzojeni zemrën me art, në ‘Ditën e Artit’

Puna artistike, plotëson nevojën tonë bazë për harmoni dhe ekuilibër, i bashkon njerëzit, vepron si një formë e rëndësishme e komunikimit që kapërcen edhe barrierat gjuhësore. ‘Dita e Artit’ e cila shënohet sot  (31.01.23), e njeh rëndësinë e artit në jetën tonë dhe inkurajon të gjithë artistët, që të ndjekin talentet e tyre të llojllojshme.…