‘Dita Botërore e Arganit’, bimës shëruese

Bima e famshme që rritet kryesisht në Afrikën veriore, e njohur si argani, është një nga bimët më shëruese në botë dhe ka jetëgjatësi rreth 200 vjet. Kombet e Bashkuara, vlerësojnë këtë pemë si aset të rëndësishëm të trashëgimisë bujqësore dhe sot, me 10 maj, në gjithë botën organizohen aktivitete të ndryshme për rëndësinë e…

Filmat premierë që publikohen javën e ardhshme

Për të ju mbajtur të përditësuar me filmat që vazhdimisht jepen premierë në kinematë amerikane dhe platforma të tjera televizive, Radio KFOR-i ju sjell çdo javë, premierat filmike, me të cilët mund të njiheni më poshtë lajmit: Filmi ‘When Hitler Stole Pink Rabbit’ – Data e publikimit: 13, maj Filmi ‘Spiral: From the Book of…

Këndo, fluturo dhe lartësohu si zog

“Këndo, fluturo dhe lartësohu si zog”, është kjo motoja me të cilën shënohet këtë vit ‘Dita Botërore e Shpezëve Migrues’, e cila shënohet sot (8 Maj) dhe i dedikohet ndërgjegjësimit për zogjtë migrues dhe nevojës për bashkëpunim ndërkombëtar për t’i ruajtur ata. Këtë vit fushata do të përqendrohet në fenomenet e “këngës së zogut” dhe…

Fakte interesante

Përmirësimi i njohurive tona me fakte interesante, histori dhe gjëra që na bëjnë të mendojmë, na e bën jetën më interesante. Do të prezantojmë për ju disa kuriozitete interesante që ndoshta nuk i keni dëgjuar më parë: – A e keni ditur se një fije floku e vetme mund të mbajë një mollë, por po…

Rave këtë javë ju prezanton DJ ERØS

Rave Live Session është transmetimi javor, i mundësuar nga Win Music Freedom, ku për çdo javë prezantohen DJ-të më të mirë lokal dhe ndërkombëtar. DJ ERØS, njihet për pjesëmarrjen e tij në festivale të ndryshme regjionale dhe botërore ku ka luajtur përkrah emrave si: Calvin Harris, Dimitri Vegas & Like Mike, Lost Frequencies, W&W, Ofenbach,…

Duaje trupin tënd

Sot (06 maj), kudo në botë shënohet ‘Dita Botërore pa Dietë’, si një mundësi për të pranuar trupin tonë, ashtu siç jemi. Për të shënuar këtë ditë, Radio KFOR-i ka marrë një mendim nga dietologia dhe nutricionistja znj. Ajshe Ibrahimi, e cila për dëgjuesit dhe lexuesit tanë ofroi këtë këndvështrim: “Dilni përpara pasqyrës dhe komplimentoni…