Sot festohet “Dita Ndërkombëtare e Kafesë”

Ka qenë vitit 2015 kur u vendos që 1 tetori të shënohet si  “Dita Ndërkombëtare e Kafesë”. Kjo ditë ka për qëllim  promovimin e mallit të dytë më të tregtuar në botë – kafesë.  Një konsumuese e përditshme e kafesë është edhe Elena Gjevukaj, e cila për Radio KFOR-in tregon se dita e saj çdo…

Sot shënohet edhe “Dita Botërore e të Moshuarve”

Mosha e shtyrë apo plakja është një proces fiziologjik dhe natyror. Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara, në vitin 1990, vendosi që data 1 tetor, të shënohet si “Dita Botërore e të Moshuarve”. Çdo vit, tematika e kësaj dite ndryshon. Këtë vit është “Dekada e Plakjes së Shëndetshme”, e cila do të vazhdojë të…

Shënohet sot “Dita Botërore e Vegjetarianëve”

“Dita Botërore e Vegjetarianëve” u shënua për herë të parë më 1 tetor të vitit 1977, nga Shoqata e Vegjetarianëve të Amerikës Veriore dhe u miratua nga Unioni Ndërkombëtar i Vegjetarianëve në vitin 1978. Shënimi i kësaj dite rritë ndërgjegjësimin për dietën vegjetariane, e cila parandalon shumë sëmundje, si: sëmundjet e zemrës, diabetin, kancerin etj.…

Përmes lojës fëmijët e komuniteteve në Kosovë, shoqërohen me njëri-tjetrin

Për nder të “Ditës Evropiane të Gjuhëve”, e cila festohet më 26 shtator, Ambasada Franceze, EU National Institutes for Colture (EUNIC) në Prishtinë dhe PLAY International, sot (30.09.2020), në fushën e futbollit “Rilindja” në Tokbashqe, organizuan një aktivitet me disa fëmijë nga Shkolla Franceze Ndërkombëtare në Prishtinë, Shkolla Fillore dhe e Mesme e Ulët “Hasan…

Sot përmbyllet ‘Java Evropiane e Sportit’

‘Streetball Tournament’, i cili planifikohet të mbahet sot, nga ora 18:00, do të jetë një nga aktivitetet e fundit që do të organizohet në kuadër të ‘Javës Evropiane të Sportit’, në Kosovë. Kjo pasi kjo javë, e cila ka nisur më 23 shtator, do të përmbyllet pikërisht sot, më 30 shtator. Sekretari i përgjithshëm në…

OJQ “Culturat” njofton nxënësit për vlerën dhe ruajtjen e trashëgimisë kulturore

“Ta ruajmë dhe kultivojmë Trashëgiminë Kulturore tek gjeneratat e reja”, ishte ky aktiviteti i radhës që u realizua këtë javë, nga OJQ “Culturat”, për nder të 21 vjetorit të themelimit të Policisë së Kosovës. Me përkrahjen edhe të Policisë së Kosovës, ky aktivitet u realizua në ambientet e shkollës fillore “Xhavit Ahmeti” në Prishtinë, ku…

Podcast, një formë e re komunikimi

Data e sotme 30 shtator, njihet ndryshe edhe si ‘Dita Ndërkombëtare e Podcast-it’, një formë relativisht e re e transmetimit të audio materialeve, ku përfshihen tema të përgjithshme të diskutimit, nga ato sociale e deri tek ato shkencore. Podcast është zhvilluar jashtëzakonisht shumë në vitet e fundit, mund të themi se me posedimin e telefonave…

Kosova ka nën kontroll ‘CoViD-19’, bëhet thirrje për respektim të masave mbrojtëse

Muaji shtator ka shënuar lehtësim të situatës pandemike në Kosovë, bazuar në të dhënat e institucioneve shëndetësore në vend. Udhëheqësi i Divizionit për Komunikim me Publikun në Ministrinë e Shëndetësisë, Faik Hoti, për Radio KFOR-in ka thënë se situata me ‘CoViD-19’ gjatë muajit shtator ka qenë është më e qetë, me më pak raste pozitive…