Ju që keni vëlla apo motër, urime dita juaj!

Ata që janë me ty në të mirë e në të keq dhe të duan po njësoj, përveç prindërve, janë padyshim motra apo vëllai. E pikërisht sot (10 prill), shënohet ‘Dita Botërore e motrave dhe vëllezërve’, për të nderuar rëndësinë që ata kanë në jetën tonë. Jo vetëm motra, por edhe binjake një vezore, që…

Udhëtojmë drejt kryeqytetit të Senegalit, në Dakar

Dakari është një qytet i gjallë, i famshëm për tregjet e tij dhe kulturën e pasur muzikore. Kryeqyteti i Senegalit, është shtëpia e mbi 3 milionë banorëve. Derisa gjuha zyrtare është gjuha frënge, banorët flasin gjithashtu një ndër 30 gjuhët indigjene. Kryeqyteti i Senegalit, është i njohur edhe për numrin e madh të restoranteve në…

Vazhdon respektimi i masave anti-CoViD

Shfaqja dhe rritja e shpejtë e rasteve me virusin CoViD-19, përbën sfidë komplekse për shëndetin publik global, komunitetet kërkimore si dhe mjekësore. Prandaj janë institucionet përkatëse si dhe stafi mjekësor që çdo moment bëjnë thirrje për të respektuar masat anti CoViD-19. Thirrje për të respektuar masat anti CoViD bëri edhe pulmologu, Dr. Arbër Ismaili; “Normalisht,…

Lekë Zherka, sinonim i njeriut të suksesshëm

Njerëzit më të suksesshëm të botës, nuk janë të tillë sepse u zgjodhën nga turma, por ishin ata vet që zgjodhën punën dhe përkushtimin, për ta jetësuar suksesin që gëzojnë sot. I tillë është edhe personazhi që Radio KFOR-i e përzgjodhi sot, që të ndaj me ju suksesin e tij, që mund të konsiderohet shembull…

Këtët të diel, në Radio KFOR ju argëton DJ Algorithm

Rave Live Session është transmetimi javor, i mundësuar nga Win Music Freedom, ku çdo javë ju argëtojnë DJ të njohur lokal dhe botëror. Këtë të diel, DJ Algorithm, do t’ju befasoj me muzikë të mirë të përzgjedhur vetëm për disponimin tuaj. Algorithm është një emër i njohur në skenën lokale undeground në Bullgari. DJ  Algorithm…

Në “Ditën Ndërkombëtare të Romëve”, bëhet thirrje për përfshirje sociale të komunitetit rom

Data e sotme, 8 prill, i është ndarë shënimit të “Ditës Ndërkombëtare të Romëve”, e cila zanafillën e ka nga takimi i parë ndërkombëtar i përfaqësuesve rom, i mbajtur në prill të vitit 1971, për t’u zyrtarizuar në vitin 1990, në Poloni, gjatë Kongresit të katërt të Unionit Ndërkombëtar Rom. Sivjet, pandemia CoViD-19, ka limituar…

Dobitë e konsumimit të farave

Ne dimë shumë pak për farërat e ndryshme dhe përfitimet e tyre. Ka shumë fara që janë jashtëzakonisht ushqyese dhe që duhet të kemi në dietën tonë çdo ditë sepse ato luajnë një rol të rëndësishëm në ruajtjen e shëndetit tonë. Kur flasim për një dietë të duhur, farat përmbajnë yndyrat e duhura për organizmin…