Mbroni mjedisin dhe shëndetin, “Dita Botërore Pa Duhan” sivjet na sjell shumë arsye për ta lënë duhanin

E vendosur qysh nga viti 1987, 31 maji në kalendarin e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), i është ndarë shënimit të “Ditës Botërore Pa Duhan”. Sivjet OBSH-ja kërkon që të rrisë vetëdijesimin për mbrojtjen e ambientit, andaj kjo ditë shënohet me temën “Duhani: Kërcënim për mjedisin tonë”. Fushata në fjalë, synon të rrisë ndërgjegjësimin e…

Këngët premierë në Radio KFOR

Sikurse çdo fundjavë edhe sot, Radio KFOR-i ju sjell disa nga këngët e reja, ku vlen të theksohet bashkëpunimi i shumë pritur nga Dua Lipa dhe Calvin Harris. Mirëpo, edhe shumë artist me famë botërore, sot kanë publikuar projektet e tyre si: Kayne West, Lady Gaga, Dua Lipa, Jennifer Lopez, Ed Sheeran, etj. Se cila…

Mini-maratona “Vrapo për autizëm 2022”, në ndihmë të fëmijëve me autizëm

Mini-maratona “Vrapo për autizëm 2022”, do të mbahet me datën 3 korrik, të këtij viti, nga ora 09:00, ndërsa pikënisja do të bëhet nga sheshi ‘Skënderbe’ dhe ka për qëllim ndihmesën e fëmijëve me autizëm.E organizuar nga OJQ -ja “Replay Peace” dhe e përkrahur nga disa komuna, organizata vendore dhe ndërkombëtare, “Vrapo për autizëm 2022”,…

Mbrojtja e mjedisit është përgjegjësi e të gjithëve

“Mjedisi nuk është pronë e askujt për ta shkatërruar, është përgjegjësi e të gjithëve për ta mbrojtur”, është kjo një nga qindra e mijëra thëniet që përkufizon rëndësinë dhe përgjegjësinë që ka secili individ, në mbrojtjen e ambientit. Një nga materialet më të dëmshme për ambientin, është plastika, prandaj data e sotme, 25 maji, i…

Nesër fillon festivali “Mirëdita, dobar dan!”

Edicioni i nëntë i festivalit “Mirëdita, dobar dan!”, do të hapet nesër me datën 25 maj, në orën 18:00, me ekspozitën e titulluar “Gjithë lotët tanë”, ndërsa programi i festivalit do të vazhdojë deri më 28 maj, në disa lokacione të tjera në Beograd. Organizuar nga Integra (Kosovë), Nisma e të  Rinjve për të Drejtat…

KFOR-i dhe Policia e Kosovës me aktivitete të përbashkëta në SHFMUL “Shaban Idrizi”, në Mitrovicë

Njësitet e shumta të KFOR-it dhe të Policisë së Kosovës, kanë qëndruar sot (24 maj), në ambientet e Shkollës Fillore dhe të Mesme të Ulët “Shaban Idrizi”, në Zhabar të Mitrovicës. Ky organizim ka ardhur nga bashkëpunimi i Komandës Regjionale Lindore të KFOR-it, gjegjësisht ushtarakëve amerikanë të kampit të Bondsteel.  Vetëdijesimi i nxënësve për rrezikshmëri,…

Javën e ardhshme fillon ‘UNUM Festival’

Edhe 7 ditë kanë mbetur, deri në fillimin e UNUM Festival-it, ku pothuajse kanë përfunduar përgatitjet për edicionin më të çmendur deri më sot, me emrat pjesëmarrës më të mëdhenj në botë, siç janë: Seth Troxler, Ricardo Villalobos, Paco Osuna, Mathew Jonson, Shimza, Butch, tINI, Dyed Soundorom, Raresh, Rhadoo, Ilario Alicante, Priku, Praslea dhe mbi…

Skizofrenia, sëmundje që prek miliona njerëz në botë

Skizofrenia është një sëmundje serioze mendore që sipas ‘Organizatës Botërore të Shëndetësisë’, prek më shumë se 21 milionë njerëz në mbarë botën. Skizofrenia është një gjendje mendore shumë komplekse, që mund të ndikojë në mënyrën se si një person mendon, ndjen dhe përjeton botën përreth tij. Dita e sotme, 24 Maj, shënon ‘Ditën Botërore të…

Intervistë me Këshilltaren për Çështje Gjinore të EULEX-it, Chiara Tagliani, për dhomat familjare në Kosovë

Më poshtë lajmit mund të lexoni intervistën e plotë me Këshilltaren për Çështje Gjinore të EULEX-it, Chiara Tagliani, për dhomat familjare në Kosovë, të realizuar nga Radio KFOR-i: Radio K4: Çfarë janë dhomat e ndjeshme për intervista në qendrën e viktimave? Këshilltarja Gjinore e EULEX-it: Për shkak të natyrës traumatike të formave të dhunës ndaj…