Njohja e gjuhëve hapë dyer dhe mundësi të shumta

Për të nderuar punën dhe kontributin e çmuar të mësimdhënësve, Radio KFOR-i muajin mars, po ia dedikon kampanjës së mësimdhënësve, gjuhëve dhe edukimit, përmes artikujve të ndryshëm, mesazheve vetëdijesuese, intervistave të shumta me nxënës, studentë dhe mësimdhënës të gjuhëve të huaja, të cilët kohë pas kohe ftohen në studio live, për të diskutuar për çështjen…

Së shpejti fillon çerekfinalja e kupës së Kosovës

Javën e kaluar në ambientet e Federatës së Futbollit të Kosovë, është hedhur shorti për ekipet çerek finaliste, për kupën e Kosovës. Skuadrat që luajnë në këtë fazë kanë mësuar emrat e kundërshtarëve. Ndeshja derbi në këtë rreth, është ajo në mes të Prishtinës dhe Ballkanit, por që nuk duhet lënë anash as takimi mes…

OSCAR 2023: Lista e plotë e fituesve

Mbrëmë (12.03.23) në Teatrin Dolby, në Los Anxhelos filloi ceremonia e ndarjes së çmimeve OSCAR, e cila u përmbyll në orët e para të mëngjesit të sotëm, me kohë lokale dhe ishte ky edicioni i 95-të me radhë. Fituesi i madh i kësaj ceremonie, ishte filmi ‘Everything Everywhere All At Once’, i cili morri 7…

Marsi vazhdon të ofroj filma të mrekullueshëm

Edhe muaji mars do të jetë i mbushur me premiera filmike, me histori interesante të interpretuara nga artistë të mëdhenj, të Hollywood-it. Në vijim ju sjellim listën e filmave që publikohen së shpejti: Filmi ‘The Siege’ – Data e publikimit: 14 mars Filmi ‘65’ – Data e publikimit: 17 mars Filmi ‘Shazam! Fury of the…

Fakte interesante!

A keni ditur se në planetin Uran, bie shi me diamante!? Zemra juaj rreh rreth 115 mijë herë, çdo ditë. Trupi i njeriut përbëhet nga rreth 37 trilion qeliza. Sot, do të mësoni më shumë fakte interesante apo  informacione interesante që mund të ju duhen për të filluar një bisedë në shoqëri apo në familje.…