Kosova dhe Islanda përballen sonte në Pallatin e Rinisë

Kombëtarja e Kosovës në basketboll përballet sonte me Islandën në ndeshjet parakualifikuese për Botërorin 2023, ndeshje kjo e cila do të luhet nga ora 19:00, në Pallatin e Rinisë dhe Sporteve në Prishtinë. Në një prononcim konferencë për media, Drejtori i Përfaqësueses së Kosovës, Granit Rugova, ka folur për rrjedhën e përgatitjeve: “Basketbollistët tanë janë…

Nata e filmit dhe dhurimit të librave në qytetin e Pejës

Nesër (21 shkurt), nga ora 19:00, në Kinema “Jusuf Gervalla”, do të shfaqet filmi “Please Vote for Me” me regji të Weijun Chen. Filmi në fjalë është një dokumentar i cili rrëfen historinë e tre studentëve të Shkollës Fillore “Evergreen” në Wuhan të  Kinës, të cilët përzgjedhin të kandidojnë për mentorin/en e klasës së tyre.…

Studentët e gazetarisë në UP promovojnë revistën ‘INTRO’

Në hapësirat e amfiteatrit ‘Idriz Ajeti’ të Fakultetit të Filologjisë në ‘Universitetin e Prishtinës’ sot (20.02.20) nga ora 14:00, do të promovohet revista ‘INTRO’ , që është produkt i punës së studentëve të vitit të tretë të Departamentit të Gazetarisë, në kuadër të lëndës ‘Menaxhim i medias’. Puna në revistë është udhëhequr nga profesori i…

Në “Feminist Talk” diskutohet për drejtësi gjinore

Sonte (20.02.20), me fillim nga ora 19:00, ‘Fondacioni Shtatëmbëdhjetë’ në bashkëpunim me ‘Kolektivin për Mendim dhe Veprim Feminist’, do të mbajnë serinë e radhës së “Feminist Talk”. Lidhur me këtë ngjarje, për Radio KFOR-in përgjegjësja e komunikimit në fondacionin ‘Shtatëmbëdhjetë’, Sihana Klisurica, tha: “Sot kemi eventin e radhës në kuadër të programit mujor në ‘Project…

Jepet reprizë shfaqja “Harroje Hollivudin”

Sot dhe nesër (19 dhe 20 shkurt), në Teatrin Dodona, nga ora 19:30,  mbahet repriza e shfaqjes “Harroje Hollivudin”, me autor, Miro Gavran dhe me regji të Faik Gashi. Kjo shfaqje paraqet një person me emrin Methju i cili  ka një ëndërr të vetme në jetë, për tu bërë aktor, ai pas disa dështimeve për…