Gjendja aktuale me COVID-19 në Kosovë

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë dhe IKSHPK-së situata me pandeminë në Kosovë, në krahasim me muajt e kaluar është më stabile. Rreth situatës me Covid-19 në Kosovë, për Radio KFOR-in foli edhe Udhëheqësi i Divizionit për Komunikim me Publikun në Ministrinë e Shëndetësisë, z. Faik Hoti: “Institucionet shëndetësore në Kosovë të kryesuara nga Ministria e Shëndetësisë,…

Të rejat javore në teknologji

Java teknologjike na servoi lajmin e mirë për përdoruesit e Androidëve. Se shpejti, mund të fshini historikun e kërkimit në Google nga aplikacioni. Mjafton të klikoni ikonën e profilit dhe do të shikoni një opsion të ri të qasshëm “delete last 15 min”. Edhe Insagrami, na solli të reja këtë javë. Rrjeti social ka prezantuar…

Gjendja me pandeminë CoViD-19

Nga dita në ditë, të gjithë po ndjehemi pak a shumë të çliruar, sa herë që po përmendet virusi CoViD-19. Kjo, për faktin që ditëve të fundit në vazhdimësi kemi pasur rënie të numrit të të infektuarve me këtë virus. Se gjendja është shumë paksa më stabile, e tha për Radio KFOR-in edhe Specialisti i…

Të rejat javore në teknologji

Mbikëqyrjen prindërore që e kishte paralajmëruar qysh vitin e shkuar Instagram, vetëm këtë javë ka njoftuar që ka hedhur hapat e parë për ta aplikuar atë. Është kompania amë Meta, e cila prezantoi mbikëqyrjen prindërore në Instagram, ku kontrollet do të shfaqen në hapësirën e re “Family Center”, ku prindërit mund të vendosin limite kohore…

Vazhdon tutje kampanja e Radio KFOR-it ‘Bashkëpunimi medial’, kësaj radhe me ‘Glam Radio’

Kampanja “Bashkëpunimi medial”, sot u realizua me tre mysafirë, zëra të njohur në Kosovë, drejtorin e ‘Glam Radio’ dhe njëherit moderatorin e famshëm z. Gent Efendia, moderatore znj. Fiona Xhema-Troshupa dhe drejtorin e teknikës dhe njëherit moderatorin z. Arsim Limani. Shkëmbimi i momenteve profesionale, argëtuese e pa lënë anash edhe batutat të cilat u kanë…

Dy vite përballje me pandeminë COVID-19

Janë bërë dy vite, që nga shpallja e pandemisë COVID-19 edhe në vendin tonë. Se si u përballua kjo sfidë e shëndetit publik në Kosovë dhe se sa sfiduese ka qenë kjo periudhë për profesionistët shëndetësorë?!, – Radio KFOR-i mësoi nga Udhëheqësi i Divizionit për Komunikim me Publikun në Ministrinë e Shëndetësisë, z. Faik Hoti:…

Filmat premierë në Cineplexx

Për të gjithë ju artdashës, dy premiera do të fillojnë të shfaqen në kinematë e Prishtinës dhe Prizrenit, në Cineplexx. Bëhet fjalë për një film komedi dhe një tjetër premier të kategorisë dramë. Filmi ‘Dog’ i kategorisë komedi, bënë fjalë për dy ish-ushtarë që bashkohen kundër dëshirës se tyre në një udhëtim. Personazhi Briggs (Channing…