Kosova pjesë e Kampionatit Europian në karate për kadetë, juniorë dhe U21 i cili fillon sot

Federata e Karatesë e Kosovës mbajti manifestimin për shpalljen e laureatëve për vitin që e lamë pas, 2019. Përmes një ceremonie, u shpërblyen sportistë e trajnerë të sportit të karatesë nga Kosova. Për të mësuar më shumë për fituesit e këtij manifestimi, Radio KFOR-i kontaktoi, përfaqësuesin e klubit të karatesë Llapi, nga Podujeva, Gazmend Havolli,…

Diskutim mbi rrjetëzimin e organiztatave të Ballkanit që kanë mision bazën në komunitet

Nesër, 6 shkurt , në hapësirën e qendrës ‘Termokiss’, do të mbahet diskutimi për “Presentation Sarajevo 2020”, i cili  është një projekt ndërkombëtar i filluar qysh nga viti 2016 dhe që ka për qëllim revitalizimin e hapësirave të braktisura. Anëtari i ‘Termokiss’, Edonis Hashani, për Radio KFOR-in ka treguar detaje për projektin në fjalë: “Prezantim…

Trajnim për vajza dhe gra për punëdore

Akademia Profesionale INFINIT së bashku me Komunën e Prishtinës, ndihmojnë vajzat e reja në nxitjen e vetëpunësimit, përmes marrëveshjes për subvencionimin e Projektit ‘Fuqizimi profesional i vajzave të reja në produkte “Handmade” (Punëdore)’. Aftësimi profesional në fushën e përpunimit të tekstilit përmes qepjes dhe prerjes si dhe punimit të stolive për vajza dhe gra, ndikon…

Sot bëhen 16 vjet që nga themelimi i Facebook-ut

Gjigandi teknologjik ‘Facebook’ është krijuar me 4 shkurt të vitit 2004, duke ndryshuar rrënjësisht mënyrën e komunikimit në botë. Ky rrjet social u themelua nga Mark Zuckerberg, së bashku me shokët e tij Eduardo Saverin, Andrew McCollum, Dustin Moskovitz dhe Chris Hughes gjatë studimeve në ‘Universitetin Harvard’, dukë bërë një nga zbulimet më të mëdha…