Me shfaqje të shumta vazhdon Festivali i Teatrove

Në “Kolegjin AAB”, ka dy ditë [nga 4 Nëntori] që ka nisur edicioni i tretë i Festivalit të Teatrove “Prishtina International Theater Festival 2019”. Edicioni i sivjetmë i këtij Festivali është hapur në teatrin AAB “Faruk Begolli”, në praninë e një numri të madh artistësh, dashamirësh të artit, përfaqësues të tjerë dhe studentë të shumtë.…

Gjilan, Radio KFOR-i vjen tek ju!

Me rastin e shënimit të 20 vjetorit të themelimit, Radio KFOR-i tashmë ka nisur lojën e madhe shpërbylese, me të cilën do të udhëtojë nëpër qytete të ndryshme të Kosovës. Ekipi i Radio KFOR-it sot (5 nëntor) ka udhëtuar në Shtërpcë, ku është pritur nga dëgjues të shumtë, të cilët janë shprehur entuziastë nga atmosfera…

“Java Japoneze” në Kino ARMATA

Në Kino ARMATA, në Prishtinë kanë vazhduara aktivitetet për promovimin e kulturave të ndryshme nëpërmes kinematografisë. Nga nesër (6 nëntor) do të fillojë paraqitja e kulturës japoneze nëpërmes filmit që paraqet pjesë interesante nga ky vend. Po ashtu, në kuadër të kësaj jave nesër do të mbahet edhe një koncert, duke filluar nga ora 17:45.…

Prezantohen punimet që ngrisin zërin për fuqizimin e grave

Sonte (5 nëntor), duke filluar nga ora 19:00 do të prezantohen punime për fuqizimin e grave dhe kundër diskriminimit gjinor. Këto punime janë realizuar nga pjesëmarrësit e punëtorisë dy ditore “Digital Feminsit Poster”, e organizuar nga Iniciativa Simetri. Organizatorët kanë njoftuar se punimet e realizuara janë shkrirë në një animacion të vetëm nga trajnerët, si…

Si ndikon interneti në një marrëdhënie?

Si është password-i? Kjo është pyetja që e dëgjojmë më së shumti sot teksa dalim për të shijuar një kafe qejfi me miq, familjarë, me të dashurin/dashurën etj. Edhe pse sot interneti është bërë i domosdoshëm, megjithatë sociologët thonë se përdorimi i tepër i tij mund të shkaktojë dëm, sidomos brenda raporti të një çifti.…

“Kush ndërton, Fiton!”, sonte në BONEVET

Sonte (4 nëntor), nga ora 17:30, në hapësirat e BONEVET në Prishtinë, janë të ftuar të gjithë fëmijët e moshës 6 deri në 10 vjeç që t’i bashkëngjiten ngjarjes teknologjike- “Kush ndërton, Fiton!”. Lidhur me këtë aktivitet, Radio KFOR-i ka biseduar me mentoren në BONEVET, Gresa Bajraktaraj e cila tregoi detaje për këtë ngjarje: “Gjatë…