Kosova zhvillon sonte ndeshjen më të vështirë për kualifikimet në “Euro 2020”

Përfaqësuesja e Kosovës sot (10 shtator) do ta zhvillojë ndeshjen e radhës në kuadër të kualifikimeve për Kampionatin Evropian “EURO 2020”. Kosova sonte, në orën 20:45, do të luajë kundër Anglisë, në stadiumin “St. Mary’s” të Southampton-it. Ky do të jetë ballafaqimi më i vështirë për përfaqësuesen e Kosovës për kualifikimet në “EURO 2020”. Ballafaqimi…

Në Gjakovë mbahet “Java e Filmit Francez”

Më 12, 14 dhe 15 shtator, në Gjakovë do të shfaqet “Java e Filmit Francez”, e cila organizohet nga Parku Kulturor “Ali Podrimja” dhe  “Francophonie Kosovo”, në bashkëpunim me Ambasadën e Francës në Kosovë dhe Aleancën Franceze në Kosovë. Më 12 shtator do të organizohet një koktej nga Ambasada e Francës në Kosovë, e më…

Përmbyllet konferenca që përkrahë të rinjtë e komuniteteve RAE

Sot (10 shtator), nga ora 09:30-13:00, në hapësirat e “House of Europe”, në Prishtinë, “Roma Veristas Kosova”  ka mbajtur konferencën përmbyllëse me temën “Prezantimi i të arriturave të programit RV Kosova për periudhën Shtator 2017 – Gusht 2019”. Përmes kësaj konference përkrahen studentët e komunitetit Rom, Ashkali dhe Egjiptian në arsimin universitar. Qëllimi kryesor i…

Shënohet sot Dita Ndërkombëtare e Vetëdijesimit Gjinekologjik

Dita Ndërkombëtare e Vetëdijesimit Gjinekologjik shënohet sot edhe në Kosovë, me një takim informues rreth edukimit gjinekologjik dhe shtatzënisë. Ky takim organizohet nga “Vimea Baby Spa & Wellness”, ndërsa gjinekologu Memli Morina do të përgjigjet në të gjitha pyetjet që kanë të bëjnë me mirëqenien dhe tërë procesin e shtatzënisë. I kontaktuar nga Radio KFOR-i,…

“Protocinema” prezanton “Of Our Own Making” në Prizren

Të shtunën (14 shtator), “Protocinema” do të prezantojë “Of Our Own Making” te “Lumbardhi” në Prizren. Ky organizim do të fillojë në orën 20:00, ndërsa përveç Organizatës së Artit “Protocinema”, organizatorë janë edhe “Lumbardhi” dhe “Nuit Blanche Prizren”. Sipas organizatorëve, përzgjedhja e videos “Of our Own Making” thekson temën e kufijve të jetës urbane të…