Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot feston ditëlindjen këngëtarja amerikane, Kelly Clarkson, e lindur më 24 prill, të vitit 1982. Këngëtarja Clarkson, arriti sukses duke fituar edicionin e parë të spektaklit ‘American Idol’ dhe në vitin 2002 ishte në pozitën e parë të këngëve më të mira në Angli dhe SHBA, me këngën ‘A Moment Like This’. – Në…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Në vitin 2001 Destiny’s Child po kryesonte top listat në Amerikë dhe Angli me këngën ‘Survivor. Më këtë këngë ato fituan çmimin ‘Grammy’ për këngën më të mirë R&B. Në vitin 1965 me 22 prill ‘The Beatles’ ishin në pozitën e parë në Angli me këngën ‘Ticket To Ride.’ Kjo këngë ishte edhe kolonë zanore…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me datën 20 Prill, të vitit 2018, ka ndërruar jetë DJ i famshem suedez, Avicii,në moshën 28 vjeçare. I ndjeri ishte i njohur për super hitet ‘Wake me Up’, ‘Waiting for love’, ‘Heaven’, ‘The Nights’ dhe hite shumë hite të tjera. – Në po këtë datë, të vitit 1957, këngëtari Elvis Presley, qëndroi për…

Në këtë datë në muzikë veçohen këto ngjarje

Me 15 prill të vitit 1964 ‘The Beatles’ filluan xhirmimet e filmit të tyre të katert ‘A Hard Day’s Night’. Shesh xhirimi ishte zgjedhur Scala Theatre në Tottenham. Në këtë datë të vitit 1967 Nancy dhe Frank Sinatra po shënonin javën e katërt të qëndrimit në vendin e  parë të Top Listës Amerikane me këngën…