Fakte interesante në Radio KFOR

Mësoni më shumë rreth botës së mahnitshme, me fakte interesante të cilat në shumë raste edhe na mahnitin. Në vijim ju njohim me disa fakte interesante, të cilat ndoshta nuk i keni dëgjuar më parë:   – A e keni ditur që amerikani, Laurence Kim Peek para se të vdiste në vitin 2009, ishte në…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 19 korrik, të vitit  1954, shtëpia diskografike ‘Sun Records’, lansoi këngën e parë të këngëtarit Elvis Presley, të titulluar ‘That’s All Right’. Vetëm rreth 7 mijë kopje origjinale të kësaj kënge, janë lansuar në gjithë botë. Kjo këngë u bë një hit në Memphis, në qytetin ku edhe jetonte Presley, në atë kohë.…

Shënohet sot ‘Dita Botërore e Nelson Mandelas’

‘Është e thjeshtë të shkatërrosh gjithçka; heronj të vërtetë janë ata që krijojnë dhe ndërtojnë paqe’, kjo është ndër thëniet e mençura të atij që më së miri e personifikonte njeriun këmbëngulës, deri në vetëflijim, për të arritur paqen ndërnjerëzore, Nelson Mandela. Pikërisht sot, 18 korrik, shënohet ‘Dita Botërore e Nelson Mandelas’, në ditën e…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 18 korrik, të vitit 2019, këngëtari Ed Sheeran, theu edhe një rekord në muzikë. Albumi i tij i titulluar ‘No. 6 Collaborations Project’, që ishte i realizuar në bashkëpunim me artistë të tjerë, arriti 69 milion shkarkime në  platformën ‘Spotify’, që nuk e kishte arritur ndonjë artist tjetër.  Albumi i tij i fundit…

Sot shënohet ‘Dita Botërore e Emojave’

Komunikimi në rrjete sociale është bërë akoma më i shpejtë dhe më atraktiv falë përdorimit të shpeshtë të ‘emojave’, përmes të cilave ne e shprehim tërë atë që duam t’ia themi dikujt. Tanimë ka disa vite që pikërisht më 17 korrik shënohet ‘Dita Botërore e Emojave’, me qëllim të theksimit të rëndësisë së përdorimit të…

Rëndësia e kafshëve në jetën e njeriut

Për rëndësinë që kanë kafshët në jetën e njeriut, janë shkruar libra e janë realizuar filma, por për benefitet e mëdha shëndetësore që ofrojnë ato në jetën tonë po bëhen edhe studime të vazhdueshme shkencore, të cilat pohojnë se mbajtja e kafshëve shtëpiake, mund të përmirësoj shëndetin e zemrës duke ulur presionin e gjakut dhe…