Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 13 dhjetor të vitit 1995, këngëtari anglez Dickie Valentines ishte në pozitën e parë të top listës së këngëve më të mira të krishtlindjeve në Angli, me këngën ‘Christmas Alphabet’. Në po këtë datë të vitit  1981, ka lindur këngëtarja dhe pianistja amerikane Amy Lee. Ajo njihet si themeluesja dhe vokalistja e grupit ‘Evanescence’.…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 10 dhjetor të vitit 1966, grupi Boys arritën në pozitën e parë të top listave amerikane me këngën ‘Good Vibrations’. Në këtë ditë të vitit 2000, reperi Eminem kryesonte top listat në Angli dhe Amerikë me këngën e tij ‘Stan’. Kjo këngë ishte bashkëpunim me këngëtaren britaneze Dido. Kjo ishte edhe kënga më e…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 9 dhjetor të vitit 1995, Michael Jackson lansoi single-in e tij të gjashtë në Mbretërinë e Bashkuar. Kënga ‘Earth Song’, qëndroi për gjashtë javë në krye të top listave. Në këtë ditë të vitit 2000, grupi U2 bënë paraiqtjen e tyre të parë në emisionin ‘Saturday Night Live’, duke performuar këngët ‘Beautiful Day’ dhe…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 6 nëntor të vitit 1965, The Rolling Stones inçizuan këngën e famshme ‘19th Nervous Breakdown’, në studion RCA në Los Angeles. Në këtë ditë në vitin 1969, Led Zappelin debutuan në Amerikë me këngën ‘Whole Lotta Love, duke u bërë një nga këngët më të dëgjuara në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Në vitin…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 5 nëntor të vitit 1973, Paul McCartney publikoi albumin e tij të pestë pas largimit nga The Beatles. Albumi ‘Band on the Run’, që përfshinte këngët: ‘Jet’ dhe ‘Bluebird’ u bë një nga albumet më të suksesshme të këngëtarit. Në këtë datë të vitit 1992, Whitney Houston lansoi këngën e saj të famshme ‘I…