Diskutim për komunitetin LGBTQI në Kosovë

Sontë në ‘Bibliotekën Kombëtare të Kosovës’, në kuadër të organizimeve nga festivali ‘PriFilmFest’ nga ora 15:00, do të organizohet një panel për të diskutuar për filmat dhe komunitetin LGBTQI. Paneli do të mbahet në ambientet e ‘American Corner’ dhe mysafire speciale do të jetë skenaristja e famshme Lucinda Coxon, e cila është edhe skenariste e…

Prizreni sjell edhe festivalin e teknologjisë ‘DOKU.TECH’

Qyteti i Prizrenit do të jetë nikoqir i festivaleve të njëpasnjëshme. Në ‘Kino Lumbardhi’ më 4 gusht, gjatë festivalit ‘Dokufest’, pritet të mbahet edhe festivali tjetër ‘DOKU.TECH 2018’. Ky edicion i teknologjisë do të jetë i pesti me radhë dhe do të sjellë bisedime, pyetje dhe përgjigje nga udhëheqësit e teknologjisë globale, panaire, aktivitete praktike,…

Vera në Prizren me muzikë dhe aktivitete

Prizreni vazhdon të jetë nikoqire e aktiviteteve për të rinjë, duke organizuar koncerte dhe ngjarje të ndryshme kulturore. Në kinemanë ‘Lumbardhi’, në këtë qytet me datën 28 korrik do të organizohet koncerti ‘Këngë te kopshti’, me bendet ‘Syte’, ‘Blla Blla Blla’ dhe ‘Oborri’. Në një intervistë për Radio KFOR-in Drejtori Ekzekutiv i Kino Lumbardhit, Ares…

Filmi ‘Klithma’ premierë në ‘Pri/Film Fest’

Tashmë në Prishtinë ka filluar edicioni i 10-të i Festivalit Ndërkombëtar të Filmit ‘Prishtina International Film Festival’. Këtë vit ky festival, ka mbledhur regjisorë dhe aktorë nga gjithë bota që do të shfaqin filmat e tyre. Sonte në natën e tretë të festivalit do të shfaqen 4 premiera botërore. Regjisori Korab Lecaj, nga ora 18:00…

‘Festivali i Muraleve’ kthen muret në art

Nuk thuhet kot se artistët e mirëfilltë i japin jetë edhe një flete në degë. Kësaj radhe artistët e muraleve do t’i japin jetë edhe mureve të ndryshme në Ferizaj. Me datat 23 dhe 24 Korrik në Ferizaj, do të organizohet Festivali i Muraleve, ku të gjithë të pranishmit dhe të interesuarit do të kenë…

Martin Garrix vjen në Prishtinë

Ndër Festivalet që ka bërë bujë shumë kohë para realizimit të tij, është padyshim festivali “Sunny Hill”,i cili pritet që Prishtinës ti ofroj festë të paharrueshme në muajin gusht të këtij viti. Ky festival i cili ka karakter bamirës, organizohetnga këngëtarja e njohur botërore me orgjinië shqiptare, Dua Lipadhe babai i saj, muzicienti Dukagjin Lipa,…

Me dy rrota drejtë Shalës së Bajgorës

Për të gjithë ju që e doni natyrën dhe çiklizmin, e diela e kësaj jave do të jetë në favorin tuaj, meqenëse “Adventure Trips Kosovo”, organizon udhëtim me biçikleta në Shalë të Bajgorës. Kjo aventurë nisë ngasheshi “Ibrahim Rugova”, në ora 08:00, duke vazhduar në Podujevë dhe pastaj në Bajgorë, ndërsa kthimi do të bëhet…

‘Star Party’ në Prishtinë

Organizata ‘Astronomy Outreach of Kosovo’, më datën 27 korrik do të organizoj aktivitetin ‘Star Party’, në sheshin ‘Skëndërbeu’ në Prishtinë, për të gjithë adhuruesit e hapësirës dhe astronomisë. Aktiviteti do të përfshijë paisje optike për të shikuar objekte të ndryshme qiellore po ashtu do të paraqiten modele të sistemit diellor, copëza meteorësh të ardhur nga…