Cila është sot shoqëria e vërtetë?!

Me të gjitha angazhimet që jeta sot na ofron, padyshim që nuk bën të jemi vetë, sepse ndonjëherë edhe shoqëria është pjesë e pandashme e jetës sonë . Në fakt, jo gjithmonë kemi shoqëri të mirë, përkrahëse dhe të afërt. Në ditët e sotme ka shumë zhgënjime, sidomos në botën kapitaliste, ku shumë pak ka…

Ofrohet mundësi përfitimi nga ekspertiza gjermane

Oda Ekonomike Gjermano -Kosovare  së bashku me zëvendës-drejtoreshën e departamentit për Evropën Juglindore në “Senior Expert Service” nga Bon-i i Gjermanisë, do të jenë prezent në tri komuna të Kosovës, në Ferizaj, Gjilan dhe në Prishtinë. Shërbimi i ekspertëve seniorë (SES) është pjesë e Fondacionit të Biznesit Gjerman për Bashkëpunim Ndërkombëtar, ndërkaq Oda Ekonomike Gjermano…

Në Amerikë u shënua Dita e Barazisë së Gruas

Në përkujtim të Ditës së Barazisë së Grave, që u shënua në vitin 1920, në të cilën grave të Amerikës iu dha për herë të parë e drejat e votës, të shtunën (24 Gusht), në Kampin e KFOR-it, në “Bondsteel” u organizuan aktivitete të ndryshme, duke përfshirë diskutimin me panelistet, dy gra ushtarake, Lejtnantja e…

Publikohet lista e futbollisteve për ndeshjen Kosovë – Turqi

Përfaqësuesja e Kosovës në konkurrencën e femrave, të shtunën (30 gusht), në ora 20:00, në stadiumin “Fadil Vokrri“  do  të luajë ndeshjen e parë kualifikuese. Drejtuesja e përfaqësueses së Kosovës, Aferditë Fazlija ,  pritet që sot të fillojë  përgatitjet për këtë ndeshje, ku takimi  i përfaqësueses  do të jetë nga ora 12:00, për të vazhduar…

Bisedë publike për gazetarinë mobile me Yusuf Omar

Udhëheqësi redaktorial dhe i teknologjisë në rrjetin global të tregimtarëve mobilë “Hashtag Our Stories”, Yusuf Omar po vazhdon promovimin e gazetarisë mobile nëpër botë. Këtë të enjte (29 gusht), ai do të vijë në Kosovë, në një bisedë publike dhe masterklasë për krijimin e lajmeve nëpërmjet telefonave mobilë, në një event të organizuar nga Revista…

Pasojat e përdorimit të tepërt të telefonave mobil

Me gjithë të mirat që sjellë zhvillimi i teknologjisë, varësia nga pajisjet teknologjike është kthyer në një problem shoqëror. Përdorimit i tepërt i telefonave mobil ka alarmuar tërë botën, ku organizata shoqërore e shëndetësore çdo muaj vijnë me lajme jo të mira, sa i përket ‘botës së shoqërisë teknologjike’. Pikërisht për këtë shqetësim, Radio KFOR-i…

Të ushqehemi shëndetshëm!

Sipas organizatës botërore të shëndetësisë ata persona që kujdesen për vete dhe hanë ushqim të shëndetshëm kanë rrezik shumë më të vogël të preken nga sëmundja e kancerit, e monitorojnë më lehtë peshën e tyre, problemet me diabet pothuajse i zhdukin, kanë dhëmbë më të shëndetshëm dhe definitivisht bëjnë gjumë më të mirë. Për tu…