Diskutim për muzikën dhe robotikën me Liburn Jupollin

Fondacioni “Shtatëmbëdhjetë” do të organizojë nesër (5 shtator) diskutimin e radhës në kuadër të programit “4AM Discussion”, ku i ftuar do të jetë muzikanti dhe kompozitori Liburn Jupolli, i cili ndër të tjerash do të flas për instrumentet, robotikën, realitetin virtual si dhe inteligjencën artificiale. Organizatorët kanë bërë të ditur se diskutimi fokusohet mbi historinë,…

Nesër mbahet “Mbrëmja e Astronomisë” në Prishtinë

Nesër (5 shtator) do të organizohet “Mbrëmja e Astronomisë” në Prishtinë. Ky event do të fillojë në orën 20:00, ndërsa të gjithë pjesëmarrësit do të kenë mundësi të vëzhgojnë hënën, planetet dhe yjet me teleskop. Pas vëzhgimit të hënës, planeteve e yjeve, pjesëmarrësit do të kenë mundësinë të shikojnë të gjithë së bashku një film…

Studentët zviceran i bashkohen qendrës ‘Termokiss’

Nesër, (04.09.19) me fillim nga ora 10:00, studentët e ‘Universitetit të Cyrihut- Departamenti i Arteve’ , do t’i bashkohen qendrës ‘Termokiss’, të cilët se bashku me pjesëmarrësit e tjerë do të eksplorojnë dy dimensione: Si reflekton Prishtina me të tashmen e saj, në temën e të përbashkëtës ose publikes dhe si do ta mirëpresë Prishtina…

Përfaqësuesja e Kosovës ndodhet në Slloveni

Në kuadër të kualifikimeve për Euro 2021, përfaqësuesja e Kosovës në konkurrencën e femrave, sot (3 shtator), në orën 17:00, do të luajë ndeshjen e dytë kundër Sllovenisë. Përfaqësuesja e Kosovës i ka përfunduar të gjitha stërvitjet me sukses, e natyrisht se përballja ndaj slloveneve do të jetë e vështirë. Atmosfera në kampin e Dardaneve…

BONEVET feston jubileun e 5-të

Hapësira mësimore “Bonevet”, e cila shërben për të inkurajuar fëmijët që të zbulojnë aftësitë e tyre dhe t’i zhvillojnë me pasion dhe dashuri ato, sot (3 shtator), në sheshin “Ali Podrimja”, në Gjakovë, feston ditëlindjen e tij të 5-të. Ngjarja zhvillohet në ora 17: 30, me ç ‘rast themeluesi i BONEVET, z. Vllaznim Xhiha do…

Së shpejti KOSTT hap dyert për tregun 2 ditorë

Në përkrahje të produkteve bujqësore, më 05 dhe 06 shtator, Operatori i Sistemit të Transmisionit dhe Tregut – KOSTT, me mbështetjen e Komunës së Prishtinës dhe Komunës së Obiliqit hapin dyert për tregun dy ditorë. Përmes këtij aktiviteti krijohen mundësi për të lëshuar hapësirat pa pagesë/falas për prodhuesit e ndryshëm të produkteve bujqësore vendore, që…

Fenomeni i filmave me superheronj

Interesimi i madh për filmat që në fokus kanë një personazh superhero, është diçka e vjetër, sa vetë historia e filmit dhe njëherit është çështja më thelbësore që ka orientuar tregun botëror  të filmit. ‘Spiderman’, ‘Batman’, ‘Captain America’, ‘Aquaman’, ‘Iron Man’, ‘Thor’ e shumë të tjerë janë vetëm disa nga qindra filma me superheronj, që…

Dita e parë e shkollës!

Dita e parë e shkollës është një ndjenjë që nuk përsëritet, prandaj është shumë me rëndësi që të gjithë fëmijët ta përjetojnë sa më mirë këtë ditë të veçantë të tyre. Muaji shtator gjithmonë ka qenë i lidhur ngushtë me shkollimin. Kësaj radhe viti i ri shkollor fillon sot (2 shtator), e kjo ditë po…