Një karrierë e suksesshme muzikore, e ndërtuar mbi sfida jetësore – gjithçka që duhet të dini për Sam Smith

Rubrika ‘Artist of the Day’, sot, më 22 korrik, është e rezervuar për këngëtarin e famshëm, Sam Smith i cili është një emër i veçantë në skenën muzikore, veçanërisht atë britanike. Hapat e parë në karrierën muzikore, Smith i kishte nisur që nga fëmijëria. Talentin e këngëtarit britanik, i cili ka lindur 19 maj 1992,…

Shënohet sot ’Dita Ndërkombëtare e Shahut’

Shahu është një lojë që kërkon strategji dhe zgjuarsi, por nga ana tjetër është edhe praktike, meqë mund të luhet në çdo kohë dhe në çdo vend. ‘Dita Ndërkombëtare e Shahut’, 20 korriku, festohet që nga viti 1966, në ditën e njëjtë kur është themeluar ‘Federata Botërore e Shahut’, në vitin 1924. Lidhur me këtë…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 20 korrik, të vitit 1940, për herë të parë u publikua top lista muzikore ‘Billboard’. Kënga e parë që arriti pozitën e parë në këtë top listë të famshme, ishte kënga e titulluar ‘I’ll Never Smile Again’, nga këngëtari Frank Sinatra. – Në këtë datë të vitit 1965, këngëtari Bob Dylan, lansoi këngën…

Fakte interesante në Radio KFOR

Mësoni më shumë rreth botës së mahnitshme, me fakte interesante të cilat në shumë raste edhe na mahnitin. Në vijim ju njohim me disa fakte interesante, të cilat ndoshta nuk i keni dëgjuar më parë:   – A e keni ditur që amerikani, Laurence Kim Peek para se të vdiste në vitin 2009, ishte në…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 19 korrik, të vitit  1954, shtëpia diskografike ‘Sun Records’, lansoi këngën e parë të këngëtarit Elvis Presley, të titulluar ‘That’s All Right’. Vetëm rreth 7 mijë kopje origjinale të kësaj kënge, janë lansuar në gjithë botë. Kjo këngë u bë një hit në Memphis, në qytetin ku edhe jetonte Presley, në atë kohë.…

Shënohet sot ‘Dita Botërore e Nelson Mandelas’

‘Është e thjeshtë të shkatërrosh gjithçka; heronj të vërtetë janë ata që krijojnë dhe ndërtojnë paqe’, kjo është ndër thëniet e mençura të atij që më së miri e personifikonte njeriun këmbëngulës, deri në vetëflijim, për të arritur paqen ndërnjerëzore, Nelson Mandela. Pikërisht sot, 18 korrik, shënohet ‘Dita Botërore e Nelson Mandelas’, në ditën e…