Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 19 janar, të vitit 1967, The Monkees ishin në pozitën e parë në top listën britanike, me këngën ‘I’m  A Believer’. Kënga e kompozuar nga Neil Diamond, kishte mbi 1 milion porosi për blerje, ende pa u publikuar. Albumi i tyre që përmbante këtë këngë, është shitur në mbi 10 milionë kopje, në…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 18 janar, të vitit 1965, The Rolling Stones regjistruan dy nga super hitet e tyre ‘The Last Time’ dhe këngën ‘Play With Fire’ në studion RCA në Hollywood, të Kalifornisë. – Në këtë datë, të vitit 1975, Barry Manilow për herë të parë arriti pozitën e parë në Amerikë, me këngën e tij…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 17 janar, të vitit 1970, rock bendi The Doors, performuan live në ‘Felt Forum’, në New York.  Këngët e kënduara u bënë pjesë e albumit të tyre të radhës, të cilin e titulluan ‘Absolutely Live’. – Në këtë datë, të vitit 1976, grupi muzikor Earth, Wind and Fire, u klasifikuan në vendin e…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 16 janar, të vitit 1988, Tina Turner performoi në ‘Estadio do Maracana’ në Rio de Zhaneiro para një turme prej 180.000 vetash, duke vendosur një rekord të ri të numrit të të pranishmëve në një shfaqje, nga një solo artiste. – Po në këtë datë, të të njëjtit vit (1988), George Michael ishte…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 14 janar, të vitit 1978, albumi ‘Rumors’ i grupit Fleetwood Mac, zuri vendin e 1-rë në top listat muzikore amerikane. – Me 14 janar, të vitit 1984, Paul McCartney ishte në pozitën e parë në Mbretërinë e Bashkuar me këngën ‘Pipes of Peace’. – Në po këtë datë, të vitit 2007, këngëtarja Amy…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 13 janar, të vitit 1978, Elvis Presley u vlerësua me çmimin ‘Gold’ për koverin e këngës ‘My Way’. – Në këtë datë, të vitit 2010, Beyonce dhe Jaz Z u emëruan çifti me të ardhurat më të larta në Hollywood nga revista ‘Forbes’. Dyshja kishin fituar rreth 100 milionë dollarë, vetëm gjatë një…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Në këtë datë, të vitit 1971, u publikua albumi ‘Pearl’ nga Janis Joplin, tre muaj pas vdekjes së saj nga mbidoza me heroinë. – Në këtë datë, të vitit 1981, u raportua se Shtëpia e Bardhë kishte zgjeruar koleksionin e disqeve të muzikës së tyre, duke përfshirë albumet e Bob Dylan, Kiss dhe Sex…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 11 janar, të vitit 1963, bendi The Beatles incizuan shfaqjen e tyre të parë televizive ‘Thank You Stars, Lucky’. Grupi po ashtu publikuan në të njëjtën ditë singlin e tyre të ri ‘Please, please me’. – Në këtë datë, të vitit 1992, Nirvana u paraqitën në televizionin NBC në emisionin ‘Saturday Night Live’…

Janari në Radio KFOR me emisione të reja

Skemës së pasur të programit të Radio KFOR-it, përgjatë vikendit, të shtunën dhe të dielën i shtohen edhe dy emisione autoriale të reja. Emisioni ‘Culture Mix’, është një emision javorë, të cilin mund të dëgjoni çdo të shtunë, nga ora 14:00, me përmbledhje e ngjarje kryesore nga fusha e kulturës. Përgjatë 60-të minutave do të…