Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 24 janar, të vitit 2005, albumi i dytë i Britney Spears, i titulluar “Oops!… I Did It Again”, është certifikuar me çmimin “Diamond”, për shitjen e mbi 10 milionë albumeve, vetëm në Amerikë, duke e bërë atë të vetmen artiste grua, që ka arritur kaq shumë sukses. – Me 24 janar, të vitit…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 22 janar, të vitit 1966, grupi muzikor The Beach Boys, regjistroi këngën “Wouldn’t It Be Nice”. – Në po këtë datë, të vitit 2012, këngëtarja Adele, theu rekord në SHBA, në top listën e albumeve më të mira ‘Billboard’. Ishte albumi i saj i titulluar ’21’, i cili ishte më i pëlqyer sesa…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 21 janar, të vitit 1969, Diana Ross dha performancën e saj të fundit televizive, si anëtare e grupit muzikor të vajzave The Supremes, në emisionin ‘The Ed Sullivan Show’. – Më 21 janar, të vitit 2020, gjithmonë në hap me kohën, këngëtarja Dolly Parton, krijoi një meme me foto, që tregonte katër anët…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 20 janar, të vitit 2016, grupit muzikor ABBA u ribashkua sërish, në një aheng, për të kujtuar këngën “Mamma Mia”, të përfshirë në albumin e tretë të grupit,  të titulluar “ABBA”, të vitit 1975. – Më 20 janar, të vitit 1982, këngëtari Ozzy Osbourne, teksa performonte në Auditoriumin Memorial të Veteranëve në Des…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 19 janar, të vitit 1982,  grupi muzikor Bad Religion, publikoi albumin e tyre të parë të plotë, të regjistruar në studio, të titulluar “How Could Hell Be Any Worse?”. – Më 19 janar, të vitit 1967, The Monkees ishin në pozitën e parë në top listën britanike, me këngën ‘I’m  A Believer’. Kënga…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 18 janar, të vitit 1978, këngëtari dhe kantautori Neil Sedaka, u bë me një yll në bulevardin  “Hollywood Walk of Fame”. – Më 18 janar, të vitit 1965, The Rolling Stones regjistruan dy nga super hitet e tyre ‘The Last Time’ dhe këngën ‘Play With Fire’ në studion RCA në Hollywood, të Kalifornisë.…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 16 janar, të vitit 1992, Eric Clapton regjistroi albumin e tij live “Unplugged”, i cili fitoi gjashtë çmime Grammy, duke përfshirë edhe çmimin “Record Of The Year”. – Më 16 janar, të vitit 1988, Tina Turner performoi në ‘Estadio do Maracana’ në Rio de Zhaneiro para një turme prej 180.000 vetash, duke vendosur…