“Living Library” bashkoi të rinjtë e të gjitha komuniteteve në Kosovë

Përmes një programi të “Reconciliation and Conflict Transformation”, i zbatuar nga Community Building Mitrovica dhe partnerët “New Social Initiative”, “Nisma e Rinisë për të Drejtat e Njeriut – Kosovë”, dhe e mbështetur nga populli amerikan përmes USAID Kosovo, dje u mbajt aktiviteti “Living Library” një ngjarje që tregon fuqinë e përhapjes së historive pozitive që…

Ëmbëlsojeni jetën tuaj me një kockë çokollate!

“Dita e Çokollatës” festohet çdo vit më 9 shkurt si pjesë e festimeve të “Javës së Shën Valentinit”. Në këtë ditë, të dashurit i dhurojnë njëri-tjetrit çokollata me urimet më të mira që marrëdhënia e tyre të mbetet gjithmonë e ëmbël. Historia e konsumit të çokollatës daton rreth 2500 vjet më parë, ku farat e…

Shënohet sot “Dita e Operas”

“Dita e Operas” festohet çdo vit më 8 shkurt, e cila promovon rëndësinë e operës si një formë arti dhe argëtimi. Kjo ditë shërben edhe si një mundësi për të promovuar veprat e kompozitorëve dhe këngëtarëve të operës. Opera është një vepër arti që ndërthur muzikën me fjalë ose dialogje, për të krijuar një shfaqje…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 31 janar, të vitit 2010, Beyonce bëri histori në karrierën e saj muzikore, duke fituar 6 çmime “Grammy”, çmimet për: Song Of The Year, Best Female Pop Vocal Performance, Best Female R&B Vocal Performance, Best Traditional R&B Vocal Performance, Best R&B Song dhe Best Contemporary R&B Album. – Më 31 janar, të vitit…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 29 janar, të vitit 1972, David Bowie performoi për herë të parë si “Ziggy Stardust”. – Më 29 janar, të vitit 1996, George Michael kryesonte top listën britanike, me hit këngën ‘Jesus to A Child’. – Më 29 janar, të vitit 1977, kënga ‘Car Wash’ nga grupi legjendar Rose Royce, u rendit në…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 28 janar, të vitit 1985, Lionel Richie fitoi pesë nga tetë çmimet për të cilat ishte nominuar në “American Music Awards”. – Me datën 28 janar, të vitit 1995, grupi i përbërë nga vajzat TLC, qëndruan për katër javë rresht, në pozitën e parë të top listave muzikore angleze, me këngën ‘Creep’. –…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 27 janar, të vitit 1756,  lindi kompozitori i mirënjohur, Wolfgang Amadeus Mozart. – Më 27 janar, të vitit 1990, këngëtarja Kylie Minogue, kryesonte top listat muzikore britanike me këngën e saj ‘Tears on my Pillow’. – Me datën 27 janar, të vitit 1956, Elvis Presely publikoi këngën ‘Heartbreak Hotel’ nga RCA Records. Albumi…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 26 janar, të vitit 2014, Justin Timberlake ishte fituesi më i madh në ceremoninë e ndarjes së çmimeve Grammy, duke fituar tre nga shtatë nominimet e tij, si: ‘Kënga më e mirë R&B’ për këngën “Pusher Love Girl”, ‘Bashkëpunimi më i mirë Rap’ për “Holy Grail” dhe video klipi më i mirë për…