Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 4 janar, të vitit 2020, Mariah Carey u bë artistja e parë që po kryesonte top listën muzikore ‘Hot  Billboard 100’, në katër dekada të ndryshme, me këngën ‘All I Want For Christmas Is You’. – Në këtë datë, të vitit 1936, Billboard publikoi top listën ‘Hit Parade’, e cila renditi këngët e…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 2 janar, të vitit 2016, këngëtarja Adele, arriti të klasifikohet në vendin e parë në top listën e albumeve më të mira në Amerikë, ‘Billboard’ me albumin e saj të titulluar ‘25’. Albumi ishte një sukses masiv në gjithë botën, duke mbajtur pozitat e para në top lista muzikore, në më shumë se…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 1 janar, të vitit 1964, bendi muzikor The Beach Boys kënduan për 7 orë rresht, në Western Recorders, në Hollywood, ku edhe regjistruan këngët “Fun, Fun, Fun” dhe “The Warmth Of The Sun”. – Në këtë datë të vitit 1982, grupi ABBA mbajtën koncertin e tyre lamtumirës në Stockholm. – Në po këtë…

Komandanti i KFOR-it, gjeneralmajor Ferenc KAJÁRI i dorëzoi detyrën pasardhësit të tij në këtë post, gjeneralmajor, Angelo Michele Ristuccias

Në prani të përfaqësuesve ushtarak të KFOR-it, përfaqësuesve vendor e ndërkombëtar, dje (10 tetor), u mbajt ceremonia e ndërrimit të Komandës së KFOR-it, ku gjeneralmajor, Ferenc Kajari, i dorëzoi mandatin, gjeneralmajor, Angelo Michele Ristuccias. Gjeneralmajor Angelo Michele Ristuccia, është oficer i 13-të italian, që merr për një vit Komandën e misionit paqeruajtës të NATO-s në…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

-Më 11 tetor të vitit 2016, Rod Stewart mori titullin “Sir” në Pallatin Buckingham, duke u bërë Sir Roderick David Stewart. -Në këtë datë të vitit 2013, Lady Gaga bën debutimin e saj në botën e filmit duke luajtur personazhin ‘La Camaleon’ në filmin aksion-krim të Robert Rodriguez, Machete Kills. -Në këtë datë të vitit…

Ozoni dhe rëndësia e tij në mbrojtjen e tokës

Shtresa e ozonit, një mburojë e brishtë e gazit, mbron tokën nga pjesa e dëmshme e rrezeve të diellit, duke ndihmuar kështu në ruajtjen e jetës në planetin tonë. Për të njohur rëndësinë që përbënë ozoni në jetën e gjallesave në Tokë, Organizata e Kombeve të Bashkuara (OKB) ka shpallur datën e sotme, 16 shtator,…