Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 14 janar, të vitit 1986,  Elton John regjistroi një version live të këngës “Candle in the Wind”. – Më 14 janar, të vitit 1978, albumi ‘Rumors’ i grupit Fleetwood Mac, zuri vendin e 1-rë në top listat muzikore amerikane. – Me 14 janar, të vitit 1984, Paul McCartney ishte në pozitën e parë…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 13 janar, të vitit 2022, videoja e këngës “Baby Shark” arriti 10 miliardë shikime, vetëm në kanalin YouTube. – Më 13 janar, të vitit 1978, Elvis Presley u vlerësua me çmimin ‘Gold’ për koverin e këngës ‘My Way’. – Në këtë datë, të vitit 2010, Beyonce dhe Jaz Z u emëruan çifti me…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 12 janar, të vitit 1990, Bob Dylan ekzekutoi performancën e tij më të gjatë në karrierë, duke interpretuar 50 këngë, për katër orë e 20 minuta, në klubin Toad’s Place në New Haven, në Connecticut. – Në këtë datë, të vitit 1971, u publikua albumi ‘Pearl’ nga Janis Joplin, tre muaj pas vdekjes…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 11 janar, të vitit 1971, ka lindur këngëtarja, kantautorja dhe artistja, Mary J. Blige. – Më 11 janar, të vitit 1963, bendi The Beatles incizuan shfaqjen e tyre të parë televizive ‘Thank You Stars, Lucky’. Grupi po ashtu publikuan në të njëjtën ditë singlin e tyre të ri ‘Please, please me’. – Në…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 10 janar, të vitit 1984, artistët bamirës me famë botërore, formuan bendin Band-Aid dhe publikuan këngën ‘Do They Know It’s Christmas’, ku të ardhurat nga e cila shkuan për bamirësi. – Më 10 janar, të vitit 2016, Justin Bieber arriti që të zë tre vendet e para në tabelën e këngëve në Mbretërinë…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 6 janar, të vitit 1969, grupi muzikor The Rolling Stones publikoi albumin “Beggar’s Banquet”. – Më 6 janar, të vitit 1962, Elvis Presley publikoi albumin e tij të tretë ‘Blue Hawaii’, që ishte në pozitën e parë të albumeve më të mira në Mbretërinë e Bashkuar, duke qëndruar gjithsej 18 javë në këtë…