T’i ngrohim zemrat duke ndihmuar të tjerët

Mirësia dhe humanizmi paraqesin disa nga vlerat dhe tiparet më të larta njerëzore. Të qenurit empatik dhe human ndaj njëri-tjetrit lartëson misionin tonë si njerëz. Sidomos gjatë dimrit është shumë e rëndësishme të ndihmojmë familjet të cilat jetojnë në kushte jo të mira, ku përveç sfidave të përditshme për të siguruar ushqimin, këto familje gjatë…

Cineplexx sjell premierat e fundit në Kosovë

Dashamirët e filmit i pret një mundësi fantastike, pasi që shtatë premiera të filmave të rinj do të shfaqen në kinemanë Cineplexx: -‘Babylon’ një komedi, drame, ku historia e ambicies se madhe dhe të tepruar që gjurmon ngritjen dhe rënien e personazheve të shumtë gjatë një epoke dekadence dhe shthurjeje të shfrenuar në Hollywoodin e…

Gjendja aktuale me CoViD-19 në Kosovë

Me fillim të këtij muaji, janar, po shënohet një rritje e lehtë e të infektuarve me CoViD-19. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, ka bërë të ditur se përgjatë 24 orëve të fundit, janë konfirmuar 17 raste, nga 117 testime të kryera.  Aktualisht numri i rasteve aktive në Kosovë është 80 persona të infektuar.…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 19 janar, të vitit 1967, The Monkees ishin në pozitën e parë në top listën britanike, me këngën ‘I’m  A Believer’. Kënga e kompozuar nga Neil Diamond, kishte mbi 1 milion porosi për blerje, ende pa u publikuar. Albumi i tyre që përmbante këtë këngë, është shitur në mbi 10 milionë kopje, në…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 18 janar, të vitit 1965, The Rolling Stones regjistruan dy nga super hitet e tyre ‘The Last Time’ dhe këngën ‘Play With Fire’ në studion RCA në Hollywood, të Kalifornisë. – Në këtë datë, të vitit 1975, Barry Manilow për herë të parë arriti pozitën e parë në Amerikë, me këngën e tij…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 17 janar, të vitit 1970, rock bendi The Doors, performuan live në ‘Felt Forum’, në New York.  Këngët e kënduara u bënë pjesë e albumit të tyre të radhës, të cilin e titulluan ‘Absolutely Live’. – Në këtë datë, të vitit 1976, grupi muzikor Earth, Wind and Fire, u klasifikuan në vendin e…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 16 janar, të vitit 1988, Tina Turner performoi në ‘Estadio do Maracana’ në Rio de Zhaneiro para një turme prej 180.000 vetash, duke vendosur një rekord të ri të numrit të të pranishmëve në një shfaqje, nga një solo artiste. – Po në këtë datë, të të njëjtit vit (1988), George Michael ishte…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 14 janar, të vitit 1978, albumi ‘Rumors’ i grupit Fleetwood Mac, zuri vendin e 1-rë në top listat muzikore amerikane. – Me 14 janar, të vitit 1984, Paul McCartney ishte në pozitën e parë në Mbretërinë e Bashkuar me këngën ‘Pipes of Peace’. – Në po këtë datë, të vitit 2007, këngëtarja Amy…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 13 janar, të vitit 1978, Elvis Presley u vlerësua me çmimin ‘Gold’ për koverin e këngës ‘My Way’. – Në këtë datë, të vitit 2010, Beyonce dhe Jaz Z u emëruan çifti me të ardhurat më të larta në Hollywood nga revista ‘Forbes’. Dyshja kishin fituar rreth 100 milionë dollarë, vetëm gjatë një…