Udhëtimi me taksi në kohë pandemie

Meqenëse situata epidemiologjike në Kosovë, sa vjen e rëndohet, prej 30 gushtit Qeveria e vendit ka ashpërsuar masat për parandalimin e përhapjes së mëtutjeshme të variantit Delta të Covid-19, i cili është dominant në vend dhe përhapet shumë më shpejt se variant paraprak. Përveç masave të tjera që tashmë kanë nisur së zbatuari, operatorët e…

Gjendja pandemike në vend vazhdon të jetë e rënduar

Sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës, Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit janë dhënë 18.776 doza të vaksinës kundër COVID-19. Gjatë ditës së djeshme (22.08.21), nga 10.710 testime, 1.682 qytetarë kanë rezultuar pozitiv me virusin COVID-19. Ndërsa si pasojë e virusit, është rritur numri i vdekjeve…

Filmat premierë, të javës së ardhshme

Edhe java e ardhshme do të jetë përplot me filma të bukur, të cilët keni mundësi t’i shikoni përgjatë ditëve të ardhshme, titujt dhe datat e publikimit të të cilëve, mund t’i kuptoni në vijim:   Filmi ‘The Witcher’: Nightmare of the Wolf’ – Data e publikim: 24 gusht Filmi ‘Ape Star’ – Data e…

Ekspozitat që mund t’i vizitoni në GKK

Ndonëse pandemia po vazhdon të shkaktoj probleme të vazhdueshme, spektri kulturor në Kosovë, po mundohet të frymojë e t’i gjallëroj art dashësit përmes ekspozitave të ndryshme që po i organizon. Në Galerinë Kombëtare të Kosovës, po vazhdon të qëndroj e hapur ekspozita “GRANDART 1970-2000”, në të cilën të ekspozuara vazhdojnë të jenë 50 vepra të…

Humanzimi, kjo vlerë e çmuar njerëzore

Data e sotme (19 gusht) i dedikohet ‘Ditës Botërore të Humanizmit’, e cila vlerëson punën humanitare të njerëzve, të cilët kanë kontribuar dhe vazhdojnë të kontribuojnë në forma të ndryshme, në ndihmë të njerëzve në nevojë. Se humanizmi nxitë lumturinë, e dëshmon edhe aktorja e mirënjohur, Anisa Ismaili, e cila së fundmi është nderuar edhe…

Si ti largojmë zakonet e këqija

Pirja e duhanit, alkoolit, varësia nga telefoni, shpenzimi i tepërt i të hollave, kafshimi i thonjve, përdorimi i fjalëve banale gjatë të folurit, janë vetëm disa nga zakonet që ndoshta do të donit t’i largoni, por që ju nevojiten disa këshilla se si të shmangni këto vese. Nuk është sfidë e lehtë, por siç këshillojnë…