Asnjë vdekje nga Covid-19 në Kosovë

Situata epidemiologjike në vend, vazhdon të jetë shumë më stabile se që ka qenë, bazuar në të dhënat e Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës,të publikuara nga Ministria e Shëndetësisë së Kosovës. Në një prononcim dhënë Radio KFOR-it, Udhëheqësi i Divizionit për Komunikim me Publikun në Ministrinë e Shëndetësisë, z. Faik Hoti njoftoi: ‘’Në…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot, feston ditëlindjen këngëtarja dhe aktorja Hilary Duff, e lindur në vitin 1987, në Texas. Ajo është e njohur për rolin e saj në serinë ‘Lizzie McGuire’ si dhe për albumet e saja ‘Metamorphosis’ dhe ‘Most Wanted’, të cilët mbanin pozitat e para të top listave muzikore amerikane. – Në këtë datë, të vitit…

Gushti vazhdon të sjellë filma fantastik

Për dashamirët e filmave, muaji gusht vazhdon të jetë i pasur me filma e seriale të   llojllojshme, të cilët do të publikohen gjatë ditëve të ardhshme, e të cilët i listojmë në vijim:   Filmi ‘House of the Dragon’ – Data e publikimit: 21 gusht Filmi ‘The Runner’ – Data e publikimit: 23 gusht Filmi…

Humanizmi, vlerë e njerëzimit

‘Dita Botërore e Humanizmit’ është një ditë ndërkombëtare që i dedikohet punës humanitare të njerëzve të cilët kanë kontribuar në këtë fushë dhe kanë humbur jetën, duke punuar për kauza humanitare. Data e sotme, 19 Gusht, është caktuar nga Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara si ‘Ditë Botërore e Humanizmit’. Kjo datë, shënon ditën…

Ndalo shpejtësinë, jeta është e shtrenjtë!

Si pasojë e pakujdesisë në komunikacion, po vazhdojnë të evindentohen aksidente të shumta rrugore dhe humbje të jetëve, përfshirë edhe këmbësorë. Radio KFOR-i e kontaktoi zëdhënësin e Policisë së Kosovës, z. Daut Hoxha, i cili na ofroi hollësi më shumë rreth rasteve konkrete të aksidenteve, dhe bëri thirrje për kujdes të shtuar në trafik: “Megjithëse,…

Ruajeni natyrën, këtë resurs jetik

A mund të shpëtohet toka? Përgjigja është “Po” me disa “nëse” të mëdha. Radio KFOR-i sjellë disa rekomandime të shkëputura nga hulumtimi i publikuar nga ‘The Nature Conservancy’ dhe 12 organizata të tjera, të cilët thonë: ‘’ Së bashku, ne mund të ngadalësojmë krizat e dyfishta të humbjes së klimës dhe biodiversitetit. Kjo është një…

Tash e tutje, gjobat e trafikut do të ju vijnë në shtëpi përmes projektit ”Patrulla Inteligjente’’

Nga data 02 gusht, Policia e Kosovës ka nisur për herë të implementimin e projektit ‘Patrulla Inteligjente’, në tërë Kosovën. Për të mësuar më shumë detaje rreth mbarëvajtjes dhe funksionit të këtij projekti, Radio KFOR-i realizoi një intervistë me Drejtorin e Divizionit të Komunikacionit Rrugor, z. Jeton Rexhepi, i cili mes tjerash nënvizoi: “Përmes këtij…

Fillon sot “Java Botërore e Gjidhënies”

Qumështi i gjirit përmban qeliza të shumta imunitare dhe faktorë anti-bakterial,të cilët forcojnë sistemin imunitar të fëmijës, dhe jo më kot qumështi i gjirit cilësohet si mrekullibërës, sepse përveç tjerash, foshnjës i ofron siguri dhe dashurinë e nevojshme. Për rëndësinë jetike që ka gjidhënia, nga sot( 01 gusht) deri më 07 gusht, bota kthen vëmendjen…