Nëntori nis me premiera të shumta filmike

Gjatë muajit që sapo e lamë pas, jeni argëtuar me filma të ndryshëm, të cilët kanë plotësuar preferencat tuaja, edhe për sa i përket kastës së aktorëve tuaj të preferuar, zhanrit, por edhe fabulës së tyre. Edhe muaji nëntor, duket se do të jetë i begatë me shumë filma, prandaj Radio KFOR-i sjellë për ju…

Përmbyllet muaji tetor me laramani filmash

Ashtu sikurse kishte nisur muaji tetor, si duket edhe do të përmbyllet me filma të shumtë, që do të jenë në dispozicionin e dashamirëve të zhanreve të ndryshme, listën e plotë të të cilëve jua sjellim në vijim:   Filmi ‘Passing’ – Data e publikimit: 27 tetor Filmi ‘Hypnotic’ – Data e publikimit: 27 tetor…

Ushqimet e preferuara gjatë stinës së vjeshtës

Derisa moti ka filluar të ftohet dhe imuniteti bie, ajo çfarë hamë mbetet një gjë shumë e rëndësishme. Janë disa ushqime të cilat preferohet të konsumohen në stinën e vjeshtës, e të cilat përmirësojnë edhe shëndetin tonë. Bazuar në këshillat e ekspertëve shëndetësorë, Radio KFOR-i ju sjellë disa prej ushqimeve, që mund t’i konsumoni gjatë…

Java e ardhshme përplot me filma

E larmishme me filma të shumtë do të jetë edhe kjo javë në vijim. Sipas tabelës së lansimit të filmave edhe java e ardhshme do të jetë e mbushur me filma të cilët sadopak pritet do të plotësojnë preferencat e të gjithë dashamirëve të filmave të të gjitha zhanreve. Më poshtë listojmë titujt dhe datat…

Të njohim kontributin dhe sfidat e bujqve, gjatë pandemisë

Ndërsa punojnë për të ushqyer botën, shumë punëtorë bujqësorë nuk janë në gjendje të dalin nga varfëria dhe pasiguria ushqimore. Derisa pandemia vazhdon, funksionimi i vazhdueshëm i zinxhirëve të furnizimit me ushqim është vendimtar në parandalimin e një krize ushqimore dhe zvogëlimin e ndikimit negativ në ekonominë globale. Përgjigjet e koordinuara të politikave janë të…

Kosova, ndër vendet me më së shumti të vaksinuar në Evropën Juglindore

Në kohën kur po vazhdojmë të përballemi me pandeminë “Covid-19’’, vaksinimi vazhdon të mbetet mundësia e vetme e imunizimit nga virusi në fjalë. Së fundmi, Zyra e #UNICEF-it, Ministria e Shëndetësisë dhe Posta e Kosovës promovuan pullat postare “Vaksinohu – Shpëto Jetë!”, me qëllim të ngritjes së rëndësisë së vaksinës #COVID19, posaçërisht në mesin e…

Ju pret një javë e pasur me filma të shumtë

Vazhdon lansimi i filmave me përmbajtje të frikshme në këtë muaj të festës së shtrigave ‘Halloween’, ku të gjithë ju që parapëlqeni zhanrin e filmave horror, do të keni mundësi të shikoni filma të shumtë, të cilët do të shfaqen për ju. Mirëpo, java që vjen sjell edhe filma të zhanreve të tjera, prandaj ju…

Tetori, muaj i filmave horror

Tetori, muaji i festës së shtrigave apo ‘Halloween’, është përgjithësisht një festë 31-ditore e të gjitha gjërave të frikshme, mirëpo ky muaj do të na sjell edhe disa filma të rinj horror, që adhuruesit e këtij zhanri i presin me padurim. Duhet të pranojmë se muaji tetor, i vitit të kaluar 2020, ka qenë shumë…

Nis sot Festivali ‘FEMART’

Me moton “F… Sexism”, nga dita e sotme (01.10.21), e deri më 06 tetor, në Prishtinë, mbahet edicioni i 9-të, i Festivalit ‘FemART’, ku artistë dhe aktivistë të shumtë mblidhen për të revolucionarizuar artin, për të transformuar status-quon dhe  për ti shkatërruar normat e strukturat patriarkale. Drejtoresha e këtij festivali, znj. Zana Hoxha, në një…