Java e ardhshme përplot me filma

E larmishme me filma të shumtë do të jetë edhe kjo javë në vijim. Sipas tabelës së lansimit të filmave edhe java e ardhshme do të jetë e mbushur me filma të cilët sadopak pritet do të plotësojnë preferencat e të gjithë dashamirëve të filmave të të gjitha zhanreve. Më poshtë listojmë titujt dhe datat…

Të njohim kontributin dhe sfidat e bujqve, gjatë pandemisë

Ndërsa punojnë për të ushqyer botën, shumë punëtorë bujqësorë nuk janë në gjendje të dalin nga varfëria dhe pasiguria ushqimore. Derisa pandemia vazhdon, funksionimi i vazhdueshëm i zinxhirëve të furnizimit me ushqim është vendimtar në parandalimin e një krize ushqimore dhe zvogëlimin e ndikimit negativ në ekonominë globale. Përgjigjet e koordinuara të politikave janë të…

Kosova, ndër vendet me më së shumti të vaksinuar në Evropën Juglindore

Në kohën kur po vazhdojmë të përballemi me pandeminë “Covid-19’’, vaksinimi vazhdon të mbetet mundësia e vetme e imunizimit nga virusi në fjalë. Së fundmi, Zyra e #UNICEF-it, Ministria e Shëndetësisë dhe Posta e Kosovës promovuan pullat postare “Vaksinohu – Shpëto Jetë!”, me qëllim të ngritjes së rëndësisë së vaksinës #COVID19, posaçërisht në mesin e…

Ju pret një javë e pasur me filma të shumtë

Vazhdon lansimi i filmave me përmbajtje të frikshme në këtë muaj të festës së shtrigave ‘Halloween’, ku të gjithë ju që parapëlqeni zhanrin e filmave horror, do të keni mundësi të shikoni filma të shumtë, të cilët do të shfaqen për ju. Mirëpo, java që vjen sjell edhe filma të zhanreve të tjera, prandaj ju…

Tetori, muaj i filmave horror

Tetori, muaji i festës së shtrigave apo ‘Halloween’, është përgjithësisht një festë 31-ditore e të gjitha gjërave të frikshme, mirëpo ky muaj do të na sjell edhe disa filma të rinj horror, që adhuruesit e këtij zhanri i presin me padurim. Duhet të pranojmë se muaji tetor, i vitit të kaluar 2020, ka qenë shumë…

Nis sot Festivali ‘FEMART’

Me moton “F… Sexism”, nga dita e sotme (01.10.21), e deri më 06 tetor, në Prishtinë, mbahet edicioni i 9-të, i Festivalit ‘FemART’, ku artistë dhe aktivistë të shumtë mblidhen për të revolucionarizuar artin, për të transformuar status-quon dhe  për ti shkatërruar normat e strukturat patriarkale. Drejtoresha e këtij festivali, znj. Zana Hoxha, në një…

Shënohet sot ‘Dita Ndërkombëtare e Demokracisë’

Miratuar nga Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara (OKB), sot (15 shtator) shënohet ‘Dita Ndërkombëtare e Demokracisë’, e cila na jep mundësinë të festojmë dhe vlerësojmë shoqërinë tonë demokratike. Qëllimi i shënimit të kësaj dite është promovimi i rolit të demokracisë së hapur midis të gjitha vendeve anëtare të OKB -së dhe të festojë…

Filmat e javës së ardhshme

Nëse doni të jeni të përditësuar me premierat e ardhshme filmike, që do të publikohen gjatë ditëve të ardhshme, Radio KFOR-i ju sjell në vijim titujt dhe datat e publikimit të tyre:   Filmi ‘Nightbooks’ – Data e publikimit: 15 shtator Filmi ‘Schumacher’ – Data e publikimit: 15 shtator Filmi ‘Cry Macho’ – Data e…

Përgatitjet për vitin e ri shkollor

Shkollarët, të cilët zakonisht nisin vitin e ri shkollor më 01 shtator, situata epidemiologjike në vend, ka ndikuar që ata të nisin procesin mësimor më 13 shtator, me ç ‘rast edhe shumë fëmijë do të ulen për herë të parë në bankat shkollore. Nëse situata përmirësohet dhe procesi mësimor nis ashtu siç është njoftuar nga…