Fundjavë me plot aktivitete kulturore

Në këto ditë të freskëta dhe me shi, Radio KFOR-i përveç se je mbanë të disponuar me muzikë, ju njohim edhe me mundësitë që të kaloni kohë kualitative. Gjatë këtyre ditëve ka shumë aktivitete kulturore, të cilat mund ti ndiqni nga afër dhe ne po sjellim vetëm disa prej tyre: Për fansat e librit, një…

Ndihuni krenarë, në ‘Javën e Krenarisë’

Prishtina Pride, duke filluar nga data e sotme 6 qershor e deri më 9 qershor, do të organizojë Javën e Krenarisë, një formë e festimit që gjithashtu po konsiderohet rezistencë paqësore për të adresuar çështje të situatës aktuale të personave LGBTQI+. Java e Krenarisë përmes diskutimeve, ekspozitave artistike, aksioneve rrugore, festave e protestave do t’i…

‘Dita e Fëmijëve’ me super argëtim në Cineplexx

Me datën 1 qershor, Cineplexx në të dy kinematë, në Prishtinë dhe Prizren, do të organizoj një ngjarje argëtuese, dedikuar fëmijëve. Eventi do të fillojë nga ora 11:30, ku do të ketë program të përzgjedhur të filmave të animuar me çmim special të biletës, për vetëm 2€. Gjithashtu për nder të ditës së fëmijëve, kinemaja…

Aktivitete të shumta kulturore ditëve në vazhdim

Muaji maj po duket i mbushur me aktivitete të shumta kulturore, ku të gjithë artdashësit do të gjejnë veten në ngjarje të shijeve të ndryshme kulturore me shfaqje baleti, filma, koncerte të muzikës klasike dhe forma të tjera të artit. Radio KFOR-i më poshtë lajmit ju sjellë disa prej ngjarjeve më interesante që mund ti…

Kufjet ‘SONY Wireless’ po i presin fituesit fatlum

Radio KFOR-i dhe Revista 4You po e vazhdojnë lojën shpërblyese, ku çdo muaj dhurojmë kufje ‘Wireless SONY’. Kësaj radhe fituesit fatlum do të përcaktohen drejtpërdrejtë në emisionet e Radio KFOR-it. Me datën 18 maj, dëgjuesit do të kenë mundësi që përmes telefonatave në emisione, të bëhen pjesë e kësaj loje shpërblyese. Nëse na ndiqni dhe…

Sot shënohet Dita Botërore e Zjarrfikësve

Në nderim të pesë zjarrfikësve të cilët humbën jetën, në mënyrë tragjike, gjatë një zjarri të madh, që kishte ndodhur në vitin 1999, në Australi, data 4 maj u vendos si “Dita Botërore e Zjarrfikësve”. Përveç këtij fakti, kjo ditë shënohet edhe për të rritur ndërgjegjësimin e shoqërisë rreth rëndësisë së zjarrfikësve dhe se sa…

Bota sot shënon ‘Ditën Ndërkombëtare të Skulpturës’

Me qëllim të rritjes së sensibilizimit dhe vlerësimit të skulpturës si formë arti, në çdo të shtune të  fundit të muajit prill, shënohet ‘Dita Ndërkombëtare e Skulpturës’. Kjo formë arti daton që nga kohërat e lashta, ndërsa skulpturat e para filluan të shfaqen në periudhën parahistorike të epokës së gurit, fillimisht të përdorura si idhuj…