Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

Me 14 prill, të vitit 1967, David Bowie lëshoi ne treg këngën që u quajti inovacion me titullin ‘The Laughing Gnome’. Kënga që sillte zërin e këngëtarit duke bashkëbiseduar me krijesa jonjerëzore, u shndërrua në hit dhe shpejt arriti që të klasifikohet në top 5-shen britanike. Në po këtë datë, të vitit 1969, u lansua…

Vizitoni kinemanë Cineplexx, për dhurata të shumta

Organizimi i radhës ‘Premiere Night’ në Cineplexx, do të sjell filmin e shumë pritur ‘Fantastic Beasts’, një film që ka bërë bashkë aktorë si: Jude Law, Ezra Miller, Zoe Kravitz, Colin Ferrell e shumë të tjerë. Ky event do të organizohet me datën 14 prill dhe përveç premierës së filmit do të dhurohen edge shpërblime…

61 vjet nga fluturimi i parë hapësinor

Në vitin 2011, Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara (UNGA) shpalli 12 Prillin si Ditën Ndërkombëtare të Fluturimit në Hapësirë të Njeriut, për të festuar çdo vit në nivel ndërkombëtar fillimin e epokës hapësinore për njerëzimin, duke riafirmuar kontributin e rëndësishëm të shkencës dhe teknologjisë hapësinore në arritjen e qëllimeve të zhvillimit të qëndrueshëm…

NË KËTË DATË, NË MUZIKË VEÇOJMË KËTO NGJARJE…

10 Prill 1970, Elton John publikoi albumin e tij te dytë në studio, i cili përfshinte këngën e famshme ‘Your song’. Albumi u nominua për çmimin Grammy për Albumin më të mirë të vitit. Në vitin 1989, grupi ‘The Cult’ publikoi albumin e katërt, ‘Sonic Temple’ i cili arrin në numrin 10-të në toplistën amerikane.…

NË KËTË DATË, NË MUZIKË VEÇOJMË KËTO NGJARJE…

Më 9 Prill të vitit 1969 Bob Dylan lansoi albumin e tij të nëntë në studio, të titulluar ‘Nashville Skyline’, që karakterizohej nga muzika country. Në këtë ditë të vitit 1977, grupi ABBA arriti në pozitën e parë në toplistën e këngve më të mira në Amerikë, me këngën ‘Dancing Queen’. Kjo këngë u bë…

NË KËTË DATË, NË MUZIKË VEÇOJMË KËTO NGJARJE…

Më 7 Prill të vitit 1978, grupi ‘The Police’ publikoi këngën ‘Roxane’ . Radio BBC refuzoi ta transmetojë këtë këngë, gjersa kënga bëhej hit në Amerikë. Në këtë datë të vitit 2003, Avril Lavigne mbizotëroi në ceremoninë e  çmimeve ‘Junos’ në Kanadë, duke fituar katër çmime, duke përfshirë single, album dhe artisten e re më…