Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Me 5 prill, të vitit 1973, ka lindur producenti, këngëtari, kompozitori, reperi dhe stilisti i famshëm i modës, Pharrell Williams. – Me 5 prill, të vitit 2019, doli në kinema dokumentari mbi jetën e Aretha Franklin, i titulluar  ‘Amazing Grace’. – Në po këtë datë, të vitit 1994, Kurt Cobain bëri vetëvrasje duke qëlluar…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Më 31 tetor, të vitit 2013, pop bendi Amerikan i vajzave, Fifth Harmony publikuan një video të veshura sikurse grupi i vajzave Spice Girls, ku ato performonin hitin “Wannabe”. – Në këtë datë, të vitit 2015, pop bendi One Direction, mbajtën koncertin e fundit, nga turneu i tyre botëror. Koncerti në Sheffield, të Anglisë,…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Më 30 tetor, të vitit 1998, pjesëtarët origjinalë të rock bendit Black Sabbath, u ribashkuan për një performancë të tyre të fundit, në emisionin televiziv ‘The Late Show with David Letterman’. – Në këtë datë, të vitit 2021, artistët e njohur: Carole King, Tina Turner, Jay-Z, LL Cool J, Todd Rundgren, Go-Go’s dhe Foo…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Më 28 tetor, të vitit 2019, pjesëtari i rock bendit New Order, Stephen Morris kërkoi përmes mediave që ti kthehet violina e tij antike, në vlerë prej 250.000 funte, meqë e harroi në tren. Ai harroi instrumentin 310-vjeçar, të mbështjellë në një çarçaf të bardhë, kur zbriti me biçikletë nga treni në Londër të…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Me 27 tetor, të vitit 1982, u publikua albumi i këngëtarit Prince, të cilin e kishte titulluar “1999”. – Në po këtë datë, të vitit 2006, këngëtarja Amy Winehouse, publikoi albumin e saj të dytë dhe të fundit të incizuar në studio, të cilin e kishte emërtuar ‘Back to Black’. Albumi në fjalë përfshinë…