Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Me 17 prill, të vitit 1991, rock bendi legjendar Nirvana, u paraqitën në një hotel në Seattle, ku për herë të parë luajtën këngën e tyre ‘Smells Like Teen Spirit’. – Në po këtë datë, të vitit 1965, albumi i dytë i këngëtarit Amerikan Bob Dylan, i titulluar ‘The Freewheelin’, arriti që të klasifikohet…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Me 16 prill, të vitit 2018, reperi Kendrick Lamar fitoi çmimin ‘Pulitzer’ për muzikë, për albumin e tij ‘Damn’, duke u bërë reperi i parë që fiton këtë çmim. Kryesisht ky çmim u jepet këngëtarëve të zhanrit klasik dhe jazz. – Me 16 prill, të vitit 1994, këngëtari Prince publikoi këngën ‘The Most beautiful…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Me 14 prill, të vitit 1967, David Bowie lëshoi ne treg këngën që e quajti inovacion, me titullin ‘The Laughing Gnome’. Kënga që sillte zërin e këngëtarit duke bashkëbiseduar me krijesa jonjerëzore, u shndërrua në hit dhe shpejt arriti që të klasifikohet në top 5-shen britanike. – Në po këtë datë, të vitit 1969,…

Gjendja aktuale me CoViD-19

Situata me COVID-19 në Kosovë, është dukshëm më e lehtë, meqë kemi rënie të madhe të personave të infektuar me këtë virus. Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, informon se në total numri i rasteve aktive me Covid-19 është 84 persona. Në raportin e fundit, bëhet e…