Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Në këtë datë, të vitit 2019, Pitbull patentoi (trademark) shprehjen e tij të famshme “grito”, duke e bërë atë një nga tingujt e paktë të mbrojtur nga marka tregtare dhe me gjasë të parën nga një artist muzikor. – Më 8 tetor, të vitit 2002, Jennifer Love Hewitt, publikoi albumin e saj të katërt…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me datën 6 tetor, të vitit 2020, udhëheqësi i grupit Van Halen, Eddie Van Halen, i njohur gjerësisht si një nga kitaristët më të mëdhenj që ka jetuar ndonjëherë, ndërroi jetë nga kanceri në fyt, në moshën 65-vjeçare. – Me 6 tetor, të vitit 2002, Mick Jagger, anëtarë i grupit The Rolling Stones, i…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 5 tetor, të vitit 1975, anëtarët e grupit The Wailers: Bob Marley, Peter Tosh dhe Bunny Wailer, performuan për herë të fundit së bashku, në koncertin ‘Wonder Dream’. – Në këtë datë, të vitit 2011, dokumentari i Martin Scorsese, i titulluar ‘George Harrison: Living in the Material World’, u shfaq premierë në HBO.…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Në këtë datë, të vitit 2017 në San Francisko, këngëtari T-Pain, (Faheem Rashad Najm), nisi një turne akustik, për të performuar hitet e tij, mirëpo pa e përdorur “të famshmen” Auto-Tune. – Më 4 tetor, të vitit 1970, Janis Joplin, u gjet e vdekur në Hotel Landmark, në Los Anxhelos, pas një mbidoze heroine.…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot feston ditëlindjen këngëtari, kompozitori dhe dikur anëtari i grupit The Police, Sting (Gordon Sumner). Artisti u lind më 2 tetor, të vitit 1951, ndërsa si solo këngëtar dhe anëtar i bendit The Police, ai mori 16 çmime Grammy dhe ka shitur mbi 100 milionë disqe. – Më 2 tetor, të vitit 2002, Robbie…

Të moshuarit meritojnë respektin dhe vëmendjen tonë

Të gjithë ne jemi me fat, që kemi njerëz të moshuar rreth nesh, qofshin ata familjarë, miq ose thjesht të njohur në përgjithësi. Të moshuarit janë shkronja të mençurisë, përvojës dhe tregimit, meqë janë ata të cilët na frymëzojnë të vazhdojmë të përpiqemi ose të na paralajmërojnë për rreziqet, për të cilat nuk jemi të…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 1 tetor, të vitit 2007, biletat për koncertin e ribashkimit të grupit Spice Girls, arritën që të shiten në kohë rekord prej 38 sekondash, menjëherë pas paralajmërimit zyrtar. Më shumë se një milion njerëz në Mbretërinë e Bashkuar, u regjistruan për të parë këtë koncert, i cili më pas u mbajt me 15…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot, feston ditëlindjen këngëtarja dhe aktorja Hilary Duff, e lindur në vitin 1987, në Texas. Ajo është e njohur për rolin e saj në serinë ‘Lizzie McGuire’ si dhe për albumet e saja ‘Metamorphosis’ dhe ‘Most Wanted’, të cilët mbanin pozitat e para të top listave muzikore amerikane. – Në këtë datë, të vitit…