Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 6 tetor, të vitit 2002, Mick Jagger, anëtarë i grupit The Rolling Stones, i dhuroi 100.000 funte, shkollës që ai e ndoqi dikur në Dartford, të Anglisë, për instrumente muzikore. – Me datën 6 tetor, të vitit 2020, udhëheqësi i grupit Van Halen, kitaristi Eddie Van Halen, i njohur gjerësisht si një nga…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Në këtë datë, të vitit 1980, këngëtari i njohur Paul McCartney, hyri në librin e rekordeve Guinness, si një nga artistët me albumet më të shitura në historinë e muzikës, në botë. – Më 5 tetor, të vitit 1975, anëtarët e grupit The Wailers: Bob Marley, Peter Tosh dhe Bunny Wailer, performuan për herë…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 3 tetor, të vitit 1988, dokumentari ‘Imagine: John Lennon’, u shfaq premierë në Hollywood. – Më 3 tetor, të vitit 1945, Elvis Presley bëri paraqitjen e tij të parë publike, në një konkurs talentësh në Misisipi, Alabama Dairy Show, duke kënduar ‘Old Sheep’. Në atë kohë Elvis, ishte vetë 10 vjeç dhe në…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 2 tetor, të vitit 1965, rock bendi anglez The Who, bënë debutimin e tyre të parë në televizionin amerikan, në shfaqjen Shindig! – Sot feston ditëlindjen këngëtari, kompozitori dhe dikur anëtari i grupit The Police, Sting (Gordon Sumner). Artisti u lind më 2 tetor, të vitit 1951, ndërsa si solo këngëtar dhe anëtar…

EDHE NJË JAVË NA NDANË NGA RAVE FESTIVAL

Numërimi i ditëve për RAVE FESTIVAL ka filluar! Me vetëm një javë të mbetur për një eksperiencë super të mire të muzikës elektronike. RAVE Festival ju mirëpret me 7 dhe 8 Korrik në AMC Hall me shumë artistë ndërkombëtar dhe lokal si: Satosh­i Tommiie, Hiroko Yamamura, Tomoki Tamura, Fumiya Tanaka, Kiti Arsa, George Adi, Velibor,…

Një javë me shumë aktivitete sportive

Mbrëmë (11.06.23) Prishtina 01 fitoi titullin kampion në Superligën e Kosovës në futsall, ku kryeqytetasit e fituan ndeshjen e tretë përballë Liqenit, për të fituar trofeun. Ata ia dolën ta fitonin sfidën e tretë me rezultat 4-1, për t’u kurorëzuar me titullin kampion, dhe kështu u bënë ekipi i tretë në histori të skuadrave të…