Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Më 16 tetor, të vitit 1977, u lind këngëtari, kantautori dhe njëherit kitaristi, John Mayer, në Bridgeport, Connecticut në SHBA. – Në këtë datë, të vitit 2017, këngëtari Ed Sheeran, theu kyçin e dorës dhe bërrylin, në një aksident me biçikletë dhe u detyrua që të anulojë datat për turneun e tij, që do…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Me 15 tetor, të vitit 1998, këngëtari Puff Daddy realizoi koncertin e tij të parë në Mbretërinë e Bashkuar, në hapjen zyrtare të klubit të natës ‘Sound Republic’, në Leicester Square. – Në këtë datë, të vitit 2003, hapi dyert për publikun Muzeu i Shtëpisë së Louis Armstrong. Me lokacion në lagjen Corona të…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Më 11 tetor, të vitit 1983, këngëtari Lionel Richie, publikoi solo albumin e tij të dytë, të titulluar ‘Can’t Slow Down’, i cili arriti u shit në mbi 10 milionë kopje vetëm në Amerikë. – Më 11 tetor, të vitit 2016, këngëtari Rod Stewart mori titullin “Sir”, në Pallatin Buckingham. – Në këtë datë…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Në këtë datë, të vitit 2011, Lana Del Rey publikoi këngën e saj të parë debutuese “Video Games”, një këngë e frymëzuar nga dy marrëdhënie dashurie të saja të dështuara. – Më 10 tetor, të vitit 2002, Jay-Z publikoi këngën “Bonnie And Clyde”, në bashkëpunim me këngëtaren dhe njëherit bashkëshorten e tij, Beyoncé, në…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Në këtë datë, të vitit 2003, Mbretëresha e Britanisë Elizabeth II, e vlerësoi artistin Sting, me ëmimin e nderit CBE (Komandant i Perandorisë Britanike). – Në këtë datë, të vitit 2018, u hap për publikun ‘Mondo Scripto’, ekspozita e parë e teksteve dhe vizatimeve nga Bob Dylan, në Galerinë Halcyon, në Londër. – Në…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Në këtë datë, të vitit 1987, këngëtari Chuck Berry, u nderua me një yll në bulevardin e famshëm ‘Hollywood Walk of Fame’, në rrugën 1777 N. Vine. – Në këtë datë, të vitit 2019, këngëtari Pitbull patentoi (trademark) shprehjen e tij të famshme “grito”, duke e bërë atë një nga tingujt e paktë të…