Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 23 korrik, të vitit 2011, këngëtarja Amy Winehouse, ndërroi jetë në Londër, në moshën 27 vjeçare nga mbi doza e drogës dhe alkoolit. Amy Winehouse, ishte këngëtarja e parë femër që fitoi 5 çmime ‘Grammy’, për një natë, duke përfshirë edhe çmimin për ‘Artisten më të Mirë’, ndërsa albumi i saj ‘Rehab’, në…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot me 22 korrik feston ditëlindjen, këngëtarja dhe aktorja amerikane Selena Gomez, e lindur në vitin 1992 në Texas, të SHBA. Ajo lansoi albumin e saj të parë ‘Stars Dance’, në vitin 2013, që arriti në krye të top listës ‘Billboard’. Ajo u bë e famshme fillimisht në rolet e filmave për fëmijë. Në…

Aurelë Redenica, fotografia që kap momentin magjik

“Jeta nuk varet nga frymëmarrjet që marrim por nga momentet që na lene pa frymë”, kjo thënie ka përcjellur gjatë gjithë jetës fotografen e talentuar Aurelë Redinca nga Prishtina, e cila edhe pse me profesion është juriste nuk ka lejuar që fotografia të mbetet vetëm në sirtarin e ëndrrave dhe pasioneve të saj. Aurela pa…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot me 20 korrik feston ditëlindjen, këngëtari dhe kitaristi i njohur Carlos Santana, i lindur në vitin 1947, në Meksikë. Ai ka fituar tetë çmime ‘Grammy’, për albumin e tij ‘Supernatural’. Kënga e tij ‘Maria Maria’, në bashkëpunim me The Product G&B, u lansua në vitin 1999 dhe është një nga këngët më të…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 19 korrik, të vitit 1954, shtëpia diskografike ‘Sun Records’, lansoi këngën e parë të këngëtarit Elvis Presley, të titulluar ‘That’s All Right’. Vetëm rreth 7 mijë kopje origjinale të kësaj kënge, janë lansuar në gjithë botë. Kjo këngë u bë një hit në Memphis, në qytetin ku edhe jetonte Presley, në atë kohë.…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 18 korrik, të vitit 2019, këngëtari Ed Sheeran, theu edhe një rekord në muzikë. Albumi i tij i titulluar ‘No. 6 Collaborations Project’, që ishte i realizuar në bashkëpunim me artistë të tjerë, arriti 69 milion shkarkime në platformën ‘Spotify’, që nuk e kishte arritur ndonjë artist tjetër. Albumi i tij i fundit…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 17 korrik, të vitit 2019, kënga ‘Chasing Cars’, nga bendi Snow Patrol, u vlerësua si kënga më e transmetuar në radiot e Anglisë për shekullin 21. Kjo këngë ishte lansuar në vitin 2006 edhe pse nuk arriti asnjëherë pozitën e parë, kjo këngë qëndroi për tre vjet në top listat muzikore. Në këtë…