Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 4 janar të vitit 1967, grupi The Doors publikuan albumin e tyre të parë ‘The Doors’. Albumi përmbante super hitin e tyre ‘Light My Fire’. Ky album u inçizua në studion Sunset Sun në Hollywood, vetëm për gjashtë ditë dhe albumi përfshinte biografinë e secilit nga anëtarët e grupit. Në këtë datë të vitit…

Fantashkenca, zhanri që udhëton në të ardhmen

“Dita Kombëtare e Fantashkencës” shënohet çdo vit, më 2 janar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, por duke parë rëndësinë e fantashkencës, kjo ditë ka filluar të shënohet edhe në vende të tjera. Në fakt, kjo ditë përkon me ditëlindjen e profesorit dhe shkrimtarit të më shumë se 500 veprave në fantashkencë, Isaac Asimov. Fantashkenca…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 1 janar të vitit 1959, ka lindur kompozitori kroat Mladen Bodalec, i njohur si pjesë e rock bendit Prljavo. Ai u be pjesë e këtij bendi në vitin 1985 si vokalist duke zëvendësuar këngëtarin Davorin Bogović. Në këtë datë të vitit 1982, grupi ABBA mbajtën koncertin e tyre lamtumirës në Stockholm. Në po këtë…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 31 dhjetor të vitit 1948, ka lindur këngëtarja amerikane Donna Summer. Ajo arriti famë gjatë periudhës kur zhanri disco ishte i popullarizuar. Këngët e saj më të njohura ishin: Hot Stuff, I Feel Love, Last Dance, Bad Girls, Love to Love You Baby  dhe këngë të tjera. Summer ka fituar pesë çmime Grammy dhe…

Cineplexx sjellë premierën filmike ‘The Hating Game’

Cineplexx në vazhdimësi ka sjellur premierat filmike për publikun. Duke filluar nga 30 dhjetori në kinematë Cineplexx mund të shikoni filmin më të ri ‘The Hating Game’. Ky film sjellë personazhet Lucy Hutton dhe Joshua Templeman, të cilët nuk mund ta durojnë njëri-tjetrin. Por të dy ata aplikojnë për një pozitë të rëndësishme në një…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 29 dhjetor të vitit 1956, Elvis Presley bëri histori duke pasur në te njejtën kohë 10 këngë në top listën Billboard. Në këtë datë në vitin 1962, gjatë vizitës së tij të parë në Mbretërinë e Bashkuar, Bob Dylan performoi për herë të parë në Londër. Në po këtë datë të vitit 1964, shërbimi…