Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 3 nëntor të vitit 1960, Elvis Presley lansoi këngën e tij të pestë në Mbretërinë e Bashkuar “Noë or Never’ duke qëndruar në pozitën e parë për ​​për tetë javë. Kënga u bazua në këngën e famshme italiane, ‘O Sole Mio’. Në këtë datë në vitin 1977, gjatë një koncerti në Empire Pool, në…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 2 nëntor të vitit 1967, ‘The Beatles’ përfunduan regjistrimin e single-it të tyre të titulluar “Hello Goodbye” në studio në Abbey Road në Londër në bashkëpunim me Paul McCartney. Në këtë datë në vitin 1974, Stevie Wonder arriti në pozitën e parë në top listën e hiteve në Mbretërinë e Bashkuar  me këngën ‘You…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 1 nëntor të vitit 1955, Grupi R&B ‘The Famous Flames’, i udhëhequr nga këngëtari James Brown, publikuan këngën e tyre ‘Please, Please, Please’ duke u promovuar në radion ‘Macon Georgia’. Pas publikimit të kësaj kënge ata nënshkruan kontratë me ‘King Records’. Ishte 1 nëntor i vitit 1969, ku Elvis Presley arriti në pozitën e…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 30 tetor në vitin 1959, Cliff Richard dhe grupi The Shadows  ishin në në pozitën e parë në top listën e muzikës britaneze me këngën ‘ Travellin’ Light’ . Në këtë datë në vitin 1971, Pink Floyd  publikuan albumin e tyre të gjashtë ‘Meddle’ në SH.B.A. Albumi përmbante hitet One of these days’ dhe…

Idetë më të mira të kostumeve, për këtë Halloween

Halloween, është një nga festat më të vjetra në botë dhe fillimisht ishte organizuar nga keltët të cilët jetuan 2000 vjet më parë, kryesisht në zonën e Irlandës dhe Mbretërisë së Bashkuar. Në këtë ditë ‘të frikshme’, njerëzit maskohen me kostume të ndryshme, të frikshme apo me personazhet e preferuara nga librat, filmat, profesionet e…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 29 tetor të vitit 1962, ‘The Beatles’ u paraqitën për herë të dytë në programin e ‘TV Granada ‘People and Places’ duke performuar dy këngët e tyre: ‘Love Me Do’ dhe ‘A taste of honey’. Në këtë datë në vitin 1983, Pink Floyd qëndruan për 491 javë në top listën britaneze me albumin e…

Ide për zbukurimin e kungujve për Halloween

Halloween është një festë ku mund të visheni me personazhet tuaja të preferuara, qesharake apo të frikshme dhe një mundësi për të dekoruar shtëpitë tuaja me personazhe apo gjësende të frikshme, si përbrenda ashtu edhe jashtë në oborr. Kungujt janë simbol i kësaj feste dhe më poshtë ju sjellim disa ide se si mund të…